♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sinema Blogları Birliği : SiBB kuruldu


Yıllardır bu sayfalarda, sinemalife döneminde de film doktoru köşemde sürekli bahsettiğim sinema bloglarının ciddiye alınmaması, bir noktaya kadar kullanılıp sonra bir köşeye fırlatılmaları durumu artık değişmek üzere. Tersninja'mız Ege Görgün'ün bir buluşsak artık şeklinde attığı küçük adım büyüdü, kartopuna dönüştü... Ve bugün o kartopunu duyurabilmek ayrı sevinç...

Sinema blogları olarak, etkinliğimizi, bilinirliliğimizi ve prestijimizi artırmak adına Sinema Blogları Birliği ismi altında bir araya geldik. İsmin belirlenmesi, kısa isim, logo, manifesto derken herşey tamamlandı. Duyulması üzerine gelen başvuruları değerlendirecek üç kişilik kurulumuzda hazır. 

Artık manifestomuzu duyurabiliriz....

Gücümüz bağımsızlığımızdır!

Biz aşağıda imzası bulunan blog ve blog yazarları, sinema bloglarının ve sinema üstüne yazılarını sanal alemde blogları aracılığıyla paylaşan blog yazarlarının etkinliğini, bilinirliliğini ve prestijini artırmak adına Sinema Blogları Birliği ismi altında güç birliği yapmaya karar verdik. Amacımız farklı bloglardan internete akan yaratıcı üretim enerjisinin ve sinema birikiminin adaletli ve verimli biçimde emek sahiplerine geri dönüşümünü sağlamaktır. Arzumuz bağımsızlığımızdan ve karakterimizden ödün vermeden daha çok okura ulaşabilmek, başta film festivalleri olmak üzere ülkedeki sinema etkinliklerinde daha fazla rol alabilmektir.

Sinema Blogları Birliği adlı birliğimiz özgün/düzgün içerikleri ve periyodik güncellemeleriyle işini ciddi yaptığını göstermiş, asgari miktarda yayıncılık prensiplerine sahip bloglardan ve bu blogların yazarlarından oluşmaktadır. Ancak daha yolun başında olan, eksikleri bulunan blogları “küçük kardeş” olarak ayrı bir kategoride değerlendirip onları da bu oluşumun yakınında tutacağız ve desteklerimizi esirgemeyeceğiz.

Birliğimiz, üyelerinin kendi görüşlerini sonuna kadar savunmasını desteklemekle birlikte, herhangi bir siyasi görüşün sözcüsü olmamaya kararlıdır. Birliğimiz yolunu her daim önünde tuttuğu sinema sevgisini, insani ve etik değerleri takip ederek çizmeye çalışacaktır.

“Emeğe saygı” ve “fikri mülkiyet” konuları birliğin doğal, öncelikli ve daimi gündem maddeleridir. Dolayısıyla birliğin içinde yer alan bloglardan izinsiz ve kaynak göstermeden yapılan alıntılarda, isim tecavüzlerinde birlik olarak hareket edilerek, gerekirse hukuki yollardan hak aranacaktır.

Biz aşağıda imzası bulunan blog ve blogcular Sinema Blogları Birliği’ne kendi arzumuzla katıldığımızı ve birlikte yer aldığımız sürece çoğunlukla alınacak kararlara riayet edeceğimizi beyan ederiz.

AvrupaSinemasi.blogspot.com
Bodakedi.com
Filmmakarasi.com
Golgedergi.blogspot.com
Hayaliicraat.com
İyikotufilm.com
Kahramanlarsinemada.com
KayipRihtim.org
Korkusitesi.com
Kulturmafyasi.com
Mümkünmertebe
Ötekisinema.com
Sinefesto.com
Sinemamanyaklari.com
Sinematikyesilcam.com
Sinemazingo.com
Tersninja.com
Yesilcamhatirasi.blogspot.com

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template