♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çanakkale 1915, 18 Ekim'de İzleyici ile Buluşuyor!

Milyonlarca okuyucu kitlesi ile rekorlar kıran “Çılgın Türkler”, “Diriliş” ve “Cumhuriyet” kitaplarının yazarı Turgut Özakman’ın kaleminden Tük milletinin diriliş hikayesi “Çanakkale 1915” 18 Ekim 2012 tarihinde sinema seyircisiyle buluşacak.

Murat Akdilek ve Serkan Balbal ortak yapımcılığında Mayıs 2012 tarihinde çekimlerine başlanacak olan “Çanakkale 1915” filminin yönetmenliğini Yeşim Sezgin üstlenecek.

Yakın tarihimizin en önemli savaşlarından Çanakkale Savaşı muhteşem bir prodüksiyon ile ilk defa beyazperdeye yansıyacak. Filmin çekim aşamasının 8 hafta sürmesi planlanırken, sanat ve prodüksiyon çalışmaları son hız devam ediyor. Film için 2000’in üzerinde asker kostümü dikildi. Ayrıca köylü, şehirli ve meslek gruplarına ait binlerce kostüm hazırlanıyor. Savaş sahnelerinin canlandırılması için yüzlerce metre uzunluğunda siperler kazılacak. Savaş sahneleri için 500 kişilik yardımcı oyuncu kadrosu askeri eğitim alacak. Film için 3 ayrı yüksek rütbeli subaydan danışmanlık alınırken, döneme ait silah, tüfek ve topların yanı sıra bazı özel topların mekanizması inşa ediliyor. Filmin çekimlerinin tamamı Çanakkale ve civarında gerçekleşecek. Savaş dönemine ait hastane, komuta merkezi, Kızılay merkezi gibi mekanlar oluşturulurken birçok köy ve kasaba sahnesi için de civar köylerde mekan giydirme çalışmaları yapılacak. Efsane gemi Nusrat Mayın Gemisi’nin birebir aynısının kullanılacağı çekimler için özel mayınlar yapılıyor. Savaş sahnelerinde gerçekçi patlama sahneleri için görsel efekt ekibi filme özel  ekipmanlar imal ediyor, malzemelerin bir kısmı da yurtdışından getirtiliyor. Birçok animasyon, su altı kamerası, helikopter çekimlerinin de yer alacağı filmin Deniz Savaşları bölümü için 20 kişilik animasyon ekibi çalışmalara şimdiden başladı. 

Türk milletinin tarihe geçen kahramanlık destanının anlatılacağı film için Turgut Özakman “savaşın kanlı yüzünü değil, ruhunu, insani, temiz ve haklı yanını, bir milletin dirilişini anlatacağız” dedi.

Fida Film ve Örümcek Yapım ortaklığında gerçekleşen film 18 Ekim 2012 tarihinde yurtiçinde ve yurtdışında  toplamda 300’ün üzerinde  kopya ile sinema izleyicileriyle buluşacak.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template