♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Eskişehir'de 5. Palto Film Günleri : 19 – 25 Aralık 2011

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü ve İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen, Eskişehir Film Festivali (E.F.F) ‘nin çeşitli birimlerinde çalışan, film festivalinin heyecanını birebir hisssetmiş bir grup arkadaşın kendi çabalarıyla oluşturdukları Palto Film Günleri 5. yılında da büyük bir tutku ve heyecan ile hazırladığı programı seyircilerine sunuyor...

5. Palto Film Günleri,  göstereceği filmler, fuaye söyleşileri ve atölye çalışmaları ile Eskişehir’de kış ortasında bir sinemasal alan oluşturma fikrini her daim taze tutuyor. 5. Palto Film Günleri’ne bu sene de yine Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü içindeki Sinema Anadolu ev sahipliği yapacak.   

Sponsorluğunu Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, KafePi, Varuna Gezgin Cafe, Böcek Yapım, Luna Proje’nin üstlendiği 5. Palto Film Günleri kapsamında gösterilecek 11 uzun metraj film ile Eskişehir yine Dünya sinemasının en iyi örnekleri ile buluşacak. Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü öğrencileri tarafından 5 yıl önce büyük bir heyecanla başlatılan Palto,  Anadolu Üniversitesi’nin sınırlarını aşıp, tüm Eskişehir’in merakla beklediği, kent dışından sinema seyircilerini de çeken bir film festivaline dönüştü.

Katılan yönetmen ve oyuncuların, izleyici ile buluşmanın mutluluğunu yaşadıkları Palto Film Günleri, şehir dışından sinema meraklıları için de her yıl Aralık ayının son günlerinde Eskişehir’e yolculuk etme sebebi oluyor.

5. Palto Film Günleri, 19 Aralık Pazartesi günü, Anadolu Üniversitesi Sinema Anadolu’da gerçekleşecek olan açılış töreninin ardından, Emrah Serbes’in kitabından uyarlanan, başarılı yönetmen Serdar Akar’ın imzası ile beyaz perdeye taşınan “Behzat Ç. : Son Hafriyat” filmi ile kapılarını sinemaseverlere açacak. Filmin ardından ise yönetmen, senarist ve oyunculardan oluşan film ekibi ile söyleşi gerçekleşecek!

Açılış Partisi KafePi’de...
5. Palto Film Günleri’nin açılış coşkusu, davetli sinema oyuncuları, yönetmenler, Palto ekibi ve sinemaseverlerin katılımıyla, 19 Aralık Pazartesi akşamı Eskişehir KafePi’de kutlanacak…

Filmler...
Bu yıl, tam bir hafta boyunca Eskişehir’de tılsımlı bir sinemasal alan oluşturacak 5. Palto Film Günleri kapsamında 11 film gösterilecek.

Avrupa sinemasının ilginç filmlerine imza atan yönetmeni Felix Van Groeningen imzalı, 2010 İstanbul  Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü alan, Belçika’nın 2010 En İyi Yabancı Film Oscar adayı “The Mısfortunates / Çölde Kutup Ayısı” Palto Film Günleri’nin sıradışı bakış açısını sinema izleyicisine bir kez daha yansıtacak.

Etkileyici görüntüleri ile dikkat çeken, Eva Green ve Ewan McGregor'ın başrolleri paylaştığı, “Perfect Sense / Yeryüzündeki Son Aşk” McGregor ile daha önce Young Adam'da çalışmış olan BAFTA ödüllü İngiliz yönetmen David Mackenzie'nin imzasını taşıyor.

64. Cannes Film Festivali'nin açılış filmi olan, usta yönetmen ve oyuncu Woody Allen’ın kendi tarzındaki dokunuşları ile beyazperdeye yansıyan “Midnight in Paris / Paris'te Gece Yarısı”, Palto izleyicisine Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Salvador Dali gibi büyük isimlere de rastlama fırsatı yaratacak!

Karanlık Sırlar’ın yönetmeni Güney Koreli sinemacı Ji-woon Kim’un son filmi “I Saw The Devil / Şeytanı Gördüm” Kore’de yaş sınırlamasıyla neredeyse yasaklanma noktasına gelen bir yapım. 5.Palto film günlerinde gece yarısı seansı ile seyirci karşısına çıkacak film, korku sinemasının başarılı bir örneği sayılıyor.

Genç yönetmen Özcan Alper’in yeni filmi “Gelecek Uzun Sürer”, Türkiye’de katıldığı birçok festivalden ödülle döndü. Ayrıca 36. Toronto Film Festivali’nin Çağdaş Dünya Seçkisi kapsamında izleyici karşısına çıktı. Fransa, Türkiye, Almanya ortak yapımı olan film, 5. Palto Film Günleri’nin merakla beklenen yapıtları arasında.

Dünya Sinemasının dikkat çeken isimlerinden Iciar Bollain, yazıp yönettiği, oyunculuk yaptığı filmlerle kendi duruşunu başarı ile yansıtıyor. Bollain’in son filmi, aynı zamanda İspanya’nın Oscar adayı olan “Even The Rain / Yağmuru Bile” sıradışı konusu ve etkileyici görüntüleri ile sinemaseverlerin ilgi odağı olacak yapımlardan.

Rus yönetmen Andrei Zvyagintsev imzalı “Elena”, Sundance Film Festivali’nde Uluslararası Sinemacılar Ödülü’nü almıştı. 64. Cannes Film Festivali’nde de dikkatlerden kaçmayan ve Juri Özel Ödülü’ne layık görülen film, Eskişehir prömiyerini 5. Palto Film Günlerinde gerçekleştirecek yapımlardan!

Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu, kendine özgü dili ile absürd sinemanın Türkiye’deki başarılı temsilcilerinden olan Onur Ünlü’nün son filmi, bir kara mizah örneği olan “Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”, 5. Palto Film Günleri kapsamında izleyici karşısına çıkacak.

Türkiye Sineması’nın Dünya’da yankı bulmasına büyük katkıları olan Nuri Bilge Ceylan imzalı “Bir Zamanlar Anadolu’da”, 5. Palto Film Günleri’nin heyecanla beklenen filmlerinden… Psikolojik dram türündeki bu yapım, eşsiz görüntüleri ve başarılı kadrosu ile de göz dolduruyor.  64. Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü’ne layık görülen film, aynı zamanda Türkiye’nin 2011 Oscar adayı.

Emrah Serbes’in kitabının ardından televizyon dizisi olarak hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturan Behzat Ç. serisinin beyazperdeye yansıması “Behzat Ç. :Son Hafriyat”, son zamanların başarılı yönetmenlerinden Serdar Akar imzasını taşıyor. Polisiye türündeki bu film, 5. Palto Film Günleri’nin unutulmazları arasında yer alacak.

Keira Knightley,  Viggo Mortensen, Vincent Cassel gibi ünlü oyuncuların yer aldığı, 2011 Almanya yapımı, David Cronenberg imzalı “A Dangerous Method / Tehlikeli İlişki”, Psikanalist Sigmund Freud ve Freud’un öğrencisi Carl Gustav Jung odaklı hikayenin beyazperdede canlanmış başarılı bir örneği. The Talking Cure isimli tiyatro oyunundan uyarlanan film, 5. Palto Film Günleri’nin dikkat çeken yapımlarından...

Yönetmenler ve Oyuncular Seyirciler İle Buluşuyor…
Palto Film Günleri seyircisini de, filmlerin yaratıcıları olan yönetmen ve oyuncuları da memnun eden “film arkası söyleşiler”, etkinliğin en sevilen anlarından…

“Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”, “Behzat Ç. : Son Hafriyat”, “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmlerinin oyuncu, yönetmen ve senaristlerinden oluşan ekipleri, söyleşiler yapmak üzere 5. Palto Film Günleri’ne geliyorlar.

Uğur İçbak ile Sinema Dersleri
Eşkıya, Vizontele Tuuba, Hokkabaz, Av Mevsimi gibi başarılı filmlere imza atan “görüntü yönetmeni” Uğur İçbak, kariyeri boyunca şimdiye dek 14 uzun metraj filme, 1500'ün üzerinde reklam filmine ve 80 civarında klip çalışmasına imza attı. Daha öğrenci iken çalıştığı uzun metrajlı filmlerle, en iyi görüntü dalında 2 Altın Portakal ve 1 Sinema Yazarları Derneği ödülü aldı. 5. Palto Film Günleri kapsamında, 20 Aralık 2011 Salı günü, görüntü, çekim teknikleri ve kamera hakkındaki atölye çalışması ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde katılımcılarla buluşacak.

Gökçe Pehlivanoğlu / Set – Up Sergisi
1984 doğumlu genç sanatçı, Marmara Üniversitesi Sinema – TV bölümünü bitirdikten sonra New York Film Academy’de eğitim gördü. Şu an Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Yüksek Lisansına devam eden Pehlivanoğlu, aynı zamanda profesyonel alanda yönetmenlik ve fotoğrafçılık yapıyor. Çektiği filmler ile 2004 yılından beri birçok ödül alan başarılı sanatçı, “Set – Up” adlı fotoğraf sergisiyle, 5. Palto Film Günleri’nde olacak. Palto izleyicisi, bir hafta boyunca Sinema Anadolu’nun fuayesinde Gökçe Pehlivanoğlu’nun gözünden Set – Up karelerini görme fırsatı yakalayacaklar.

Sinema Kulüpleri Palto’da buluşuyor!
Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin “Sinema Kulüpleri”nden 2’şer öğrenci, 5. Palto Film Günleri kapsamında Eskişehir’de bir araya geliyor. Anadolu Üniversitesi’nin desteğiyle festival boyunca Eskişehir’de ağırlanacak öğrenciler, 5. Palto Film Günleri’nin konuğu olacak.

“Askıda Bilet Var mı?”
Sinema Anadolu’da her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘’askıda bilet’’ uygulaması yapılacak. Bu uygulama ile bir bilet alan, bir bilet ücretini askıya bırakabilecek ve bu sayede ekonomik durumu uygun olmayanlar da diledikleri kadar film izleyebilecekler.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template