♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Cannes'da Türk Kısası: Esma

Senaristliğini ve yönetmenliğini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Koray Çalışkan’ın yaptığı, başrollerini Bilge Seçkin, Barış Celiloğlu, Emrah Elçiboğa’nın paylaştığı Esma, kısa film dalında Türkiye’yi bu yıl Cannes Film Festivali’nde temsil edecek. Koray Çalışkan’ın ilk kısa filmi Esma, bu yıl 12-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Cannes Film Festivali’nin Short Film Corner Bölümü’ne seçildi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan Esma şimdiye kadar yirmiden fazla festivalde gösterildi. Avrupa’nın önde gelen kısa film festivallerinden Tampere Kısa Film Festivali’nde uluslararası yarışmaya kabul edilen Esma, 2010 Hisar Kısa Film Seçkisi’nde de yer alıyor. Esma, geçtiğimiz aylarda da Uluslararası Kahire Film Festivali, IF İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Akbank Kısa Film Festivali’nde gösterilmişti. Esma, Cannes’daki gösterimin hemen ardından Haziran’da yine Avrupa’nın köklü kısa film festivallerinden bu yıl 38.’cisi gerçekleştirilecek Huesca Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yarışacak.


Esma Hakkında

Esma kredi kartı borçları yüzünden bunalıma giren bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Bebek bakıcısı Esma ve güvenlik görevlisi kocası Davut maddi sıkıntılarını hafifletmek için bir çare bulurlar, bunu Esma’nın yapması gerekir, ama genç kadının içi rahat değildir. Bebeğin annesi Yeliz ise Esma’nın sıkıntısının koca şiddetinden olduğuna emindir. İki kadının hayatı umulmadık bir şekilde kesişir.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template