♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Altyazı’nın Ocak sayısı bayilerde


Aylık Sinema Dergisi Altyazı, 2010’un ilk sayısında Pedro Almodóvar’ın son filmi Kırık Kucaklaşmalar’ı (Los abrazos rotos) kapağına taşıyor. Usta yönetmen Almodóvar ile Penélope Cruz’u bir kez daha bir araya getiren Kırık Kucaklaşmalar, yine Almodóvar’a özgü melodramatik bir noir havasında ilerlerken, aynı zamanda sinemaya, film yapımına ve seyir deneyimine dair bir film olmayı da başarıyor ve ‘filmler dünyası’nın içerisinde anlamını buluyor.

Almodóvar’ın yanı sıra, Woody Allen ve Stephen Frears gibi iki usta ismin son işleri hakkındaki yazıları da derginin Ocak sayısında bulmak mümkün. Woody Allen’ın başrolü Seinfeld’in yaratıcısı Larry David’e verdiği Kim Kiminle Nerede? (Whatever Works), Allen’ın New Yorklu entelektüel kesim üzerinden geliştirdiği mizahına geri dönüşünü müjdeliyor. Stephen Frears’ın ihtişamlı bir aşk hikâyesi anlattığı Aşkım (Chéri) ise Fransız yazar Colette’in eserinden uyarlanan ve yüzyıl dönümü Paris’inde geçen bir dönem filmi.

Son dönemde adından sıkça söz ettiren üç film; Yahşi Batı, Soul Kitchen ve Vavien ise geniş söyleşilerle Altyazı’nın son sayısında yer alıyor. Fatih Akın bu kez komedi türünde bir filmle karşımıza çıktığı Soul Kitchen’ı ve Hamburg’la olan kişisel ilişkisini anlatırken, sinemamızda eşine az rastlanan bir kara mizah örneğiyle eleştirmenlerin beğenisini kazanan Vavien’in yönetmenleri Taylan Biraderler filmin dışına da taşan bir ‘sinefil muhabbeti’ yapıyorlar. Yahşi Batı’yla hiç şüphesiz sezonun en iddialı filmlerinden birine imza atan Cem Yılmaz ise, Woody Allen’dan Seinfeld’e mizahının ilham kaynaklarından bahsederken, A.R.O.G’u, Hokkabaz’ı da anıyor ve Altyazı için mini bir foto-roman hazırlamaktan de geri durmuyor.

Altyazı’nın 91. sayısında ayrıca, Kasım ayında kaybettiğimiz yönetmen Ahmet Uluçay’ın kısa filmleri de dahil olmak üzere tüm filmlerini masaya yatıran ve yönetmenin sinemamız içerisindeki önemine işaret eden bir analiz yazısı, Aralık ayında Diyarbakır’da birincisi gerçekleştirilen Kürt Sineması Konferansı hakkında hazırlanmış geniş bir değerlendirme, Kazım Öz’le Son Mevsim: Şavaklar adlı belgeseli hakkında yapılmış bir söyleşi, Hollandalı usta Paul Verhoeven’ın konuk olduğu ‘İzliyorum’ bölümü ve geçtiğimiz aylarda vizyona giren Avatar, Neşeli Hayat, Vavien ve Dönüşüm (Ne te retourne pas) filmleri hakkında yazılmış eleştiriler bulunuyor.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template