♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Mehmet Yaşın’ın yeni şiir kitabı “Eeen Güzel Şey” raflarda!


İthaki Yayınları’ndan yeni müjde var. Yakın zamandaki görev değişikliklerinin ardından görece zayıf olan türk edebiyatı kataloğu usta isimlerle güçlenmeye devam ediyor. Mehmet Bilal Dede’den sonra Mehmet Yaşın da İthaki Yayınları’nda. İlk adım olarak 11. şiir kitabı “Eeen Güzel Şey” ile okurlarıyla buluşuyor! Sonraki adımlar için de müjdeler var. Mehmet Yaşın’ın yayıma hazırlanan yeni romanı “Selam Metin Ben Berceste” yanında, 2014’de Fransızca olarak yayımlanan kitabının ilk Türkiye baskısı “Sapfo ile Rumi’nin Karşılaşması” ve “Şiirin Yaşama Israrı” adlı yeni kitapları da, bütün romanlarının tekrar basımlarıyla birlikte yakın zamanda İthaki tarafından okurlara sunulacak. Merak ve heyecanla bekliyor pası da bültene atıyorum.

“Bir kızım var benim, yaşı bu sabah on beş / başıma gelmiş eeen güzel şey”… Bu iki dizeyle ve Atina’nın bir deniz kenarında tavus kuşunun yamacına düşmüş genç bir kız çocuğunun kadrajıyla merhabasını veriyor şair, yazar Mehmet Yaşın’ın yeni şiir kitabı “Eeen Güzel Şey”…  İthaki Yayınları’ndan basılan ve içerisinde 40 tane şiirin yer aldığı kitabın ilk şiiri “Self-Destructive” başlığını taşıyor…

“Alla’aşkına self-destructive’in Türkçesi ne? / Bu soru baştan self-destructive Türkçenin şairiysek eğer. / Hmmm, kendine-zarar-vermek’miş! Yok canıım. / Belki hakikisine benzer diye  / sözcükler arasına tire de koydum, olmadı. / Haa, öz-yıkımcı diyor Google, kendini-yıkıcı, yook değil. / Bir defa fay hattının hep aynı yerden kırılması bu. / 7+ Richter ölçeğindeki depremin enkazından / kim sağ çıkabilir ki?”

Günümüz şiirinin özgün şairlerinden olan Yaşın’ın şiir, roman ve denemeleri, Türkiye’nin yanı sıra Kıbrıs ve Yunanistan edebiyatında da ilgiyle takip edilmekte. Edebiyat eleştirmenlerince, “Türkçe şiire getirdiği farklı ses ve duyarlık, genellikle, melez edebiyat kaynaklarına, Akdeniz’in Türk ve Yunan kültürlerini harmanlamasına, dramatik ve anlatımcı bir lirizm yaratmasına, Türkçeyi tarihsel ve coğrafi anlamda çoğul biçimde kullanmasına, ayrıca kişisel deneyimleri önemseyen şiirsel izleklerine dayanıyor” olarak tariflenen Yaşın’ın bugüne kadar şiir, roman ve edebiyat incelemeleri 24 dile çevrildi ve 11 ülkede kitap olarak yayımlandı.

“Eeen Güzel Şey” şiir kitabı hariç, 10 şiir kitabı ve roman, eleştiri, deneme kitapları olmak üzere toplamda 19 kitabı bulunan Mehmet Yaşın’ın yayıma hazırlanan yeni romanı “Selam Metin Ben Berceste” yanında, 2014’de Fransızca olarak yayımlanan kitabının ilk Türkiye baskısı “Sapfo ile Rumi’nin Karşılaşması” ve “Şiirin Yaşama Israrı” adlı yeni kitapları da, bütün romanlarının tekrar basımlarıyla birlikte yakın zamanda İthaki tarafından okurlara sunulacak.

KAPAK ARKASI: 
Gizli itirafların dili demek Türkçe
söylendikten sonra da söylenmemiş sayılacak şeylerin,
Bakire Meryem’in doğurma anında
mağaraya hapsolmuş yankının
ve rüyalarda uğuldayan sessizliğin
ve bıçak çeken âşığ’nı terkedemeyen kadının...
Benim de bir dilim var böyle, hayatta konuşamadığım
        αλλά μιλάει η καρδιά μου.

Mehmet Yaşın hakkında: 1980’lerden bu yana şiir ve edebiyat içindeki farklı yeriyle dikkat çekti. Türk şairi ve yazarı olması yanında, Kıbrıs ve Yunanistan edebiyatları içinde de ele alınan yazar Londra, Lefkoşa ve Atina arasında yaşıyor. 

Diğer Kitapları: Sevgilim Ölü Asker (1984) (1985 Akademi Şiir Ödülü/A. Kadir Ödülü), Işık-Merdiven (1986), Pathos (1990), Sözverici Koltuğu (1993), Hayal Tamiri (1998), Adı Kayıplar Listesinde (2002), Toplu Şiirler: 1977-2002 (2007), Turuncu Kuş (2007), Kalbi Durmuş Zamanda (2009), Evden Kaçan Çocuk (2013), Dokuz Şiir Kitabı-Toplu Şiirler: 1975-2013 (2014) ve Abuk (2017, Ümit Ünal’ın desenleriyle) adlı şiir kitapları; Soydaşınız Balık Burcu (1994) (1995 Cevdet Kudret Roman Ödülü), Sınırdışı Saatler (2003) ve Sarı Kehribar (2014) adlı romanları; Kıbrıslıtürk Şiiri Antolojisi (1994), Poeturka (1995), Eski Kıbrıs Şiiri Antolojisi (1999), Step-Mothertongue – From Nationalism to Multiculturalism: Literatures of Cyprus, Greece and Turkey (2000, Londra), Kozmopoetika (2002), Diller ve Kültürler Arası Bir Edebiyat İncelemesi: Kıbrıs Şiiri Antolojisi: MÖ 9. yy.-MS 20. yy. (2005) (2005 Memet Fuat Eleştiri-İnceleme Ödülü), Toplu Yazılar: 1978-2005 (2007), Cyprianka (2019), Yanan Eve Yolculuklar (2020) ve Başka Evlere Yolculuklar (2022) adlı deneme, eleştiri, inceleme kitapları var.  / www.mehmetyashin.com

Eeen Güzel Şey / Mehmet Yaşın
80 Sayfa
60 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template