♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Bir Kez Daha Şaşırtıyor, Bir Kez Daha Polisiyeyi Sevdiriyor: Kavgaz Pilot!


April Yayıncılık nihayet beklediğimiz müjdeyi verdi. Kavgaz’ın ikinci kitabı “Pilot” Kitap Fuarında okur karşısına çıktı. Polisiye üstadı Algan Sezgintüredi ile suç araştırmaları uzmanı ve emekli emniyet müdürü Mesut Demirbilek’in birlikte yazdıkları “Kavgaz – Çantacı” ile başlayan serüven sürüyor. Geçtiğimiz yıl yayımlanan kitap, akademiden yeni mezun Mutlu Kavgaz ile tanıştırmıştı okurunu. O ilk adımın heyecanı ve prosedürler derken ilk vakaya kadar uzanarak başlatıyordu seriyi. Sezgintüredi ve Demirbilek ortaklığı neredeyse şubeye gidip karakterlerle çay içip iki lafın belini kırmayı isteyecek denli gerçeklik ve yakınlık duygusu veriyordu. Sıkı polisiyenin hazzını ve yeni vakayı merakla bekleme heyecanını yaşatıyordu. 2022’nin bence en iyi kitapları arasındaydı. Merakla bekliyordum ikinci kitabı. Çok beklemeden kavuştuk pek güzel oldu. Neyse, daha fazla uzatmadan henüz okumamış olanlar için seriye iki kitapla başlama fırsatını da hatırlatarak pası bültene atıyorum.

1989.
Doksanlar son sürat başlıyor. Dünyada ve Türkiye’de değişim rüzgarları esiyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul ediliyor. Turgut Özal, Kenan Evren'den sonraki Cumhurbaşkanı olarak yemin ediyor. Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku ve eşi Elena kurşuna diziliyor. Dalay Lama’ya Nobel Barış Ödülü veriliyor. Önce Şili’de ilk demokratik seçim, ardından Brezilya’da yirmi beş yıl aradan sonra seçim yapılıyor. Sovyetler Birliği, Afganistan’dan çekiliyor. ABD, Manuel Noriega’yı da devirdikten sonra Panama’yı da ele geçiriyor. Mihail Gorbaçov ve George Bush Soğuk Savaş sonrası yeni yol haritası üzerinde çalışıyor.

Bu arada…
Artık İstanbul Cinayet Bürosunda daha fazla imtiyaz sahibi, 24 yaşındaki akademi mezunu Komiser Yardımcısı Mutlu Kavgaz'ın önüne, acilen çözemezse başını yakacak, devletin itibarının söz konusu olduğu, MİT’in el atıp çözemediği yüksek profilli ve “soğuk” bir cinayet vakası geliyor. Mısır uyruklu maktul Davut El Maksut, Etap Marmara Oteli’nin sekizinci katındaki 801 numaralı odasında, yerde sırtüstü ve boynuna dolanmış perde kordonu haricinde çırılçıplak yatar halde bulunmuş cesedinde, mücadeleye ve boğuşmaya dair izler taşıyor. Mit'in bile işin içinden çıkamadığı bu cinayeti, Mutlu Kavgaz çözebilecek mi?

Polisiye edebiyatın üstadı Algan Sezgintüredi, suç araştırmaları uzmanı ve emekli emniyet müdürü Mesut Demirbilek ile Kavgaz’ı başrole alarak bir dönemi anlatıyor: Zamanların en felaketini ve en şahanesini.

Gerçek olaylara dayanan ve serinin ilk kitabıyla Yılın Polisiye Romanı ödülünü kazanan Kavgaz, ikinci roman Pilot ile hızlanarak yükselmeye devam ediyor.

Kavgaz: Pilot / Algan Sezgintüredi, Mesut Demirbilek
April, Roman, 1. Baskı Kasım, 2023
Sayfa: 240 
Fiyat: 128 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template