♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Fenomen Köy Öğretmeninden İlham Verici Bir Kitap: Her Şey Bir Öğretmeni Sevmekle Başlar


Holden Kitap köy öğretmeni İhsan Kartoğlu'nun merakla beklenen kitabı “Her Şey Bir Öğretmeni Sevmekle Başlar”ı yayımladığını duyurdu. Sosyal medyada çok gezinmeyen, popüler kültüre ait hiçbir şeyi takip etmeyen biri olarak ünlü kişilerden birini yine tanımadım. Neyse ki imdadımıza bülten yetişiyor. Kartoğlu hakkında bilgiler verilirken “Bu kitabı, İhsan Öğretmen'in sesine ses olmak için, gururla duyuruyoruz.” demeyi de ihmal etmemişler. Dileriz sesi çoğalır diyerek pası bültene atıyoruz.

Kars'ın ücra bir köy okulunda sınıf öğretmenliği yapan İhsan Kartoğlu, göreve başladığı ilk günden var olan öğretmenlik kalıplarının dışına çıkmasıyla sosyal medyada ünlenmeye başladı. 

Öğretmenliğin yalnızca çocuklara okuma yazma öğretmek değil, onları mutlu ve özgüvenli bir biçimde hayata hazırlamak olduğunu fark etti. Şehri hiç görmemiş, hiç pizza yememiş, hiç lunaparka gitmemiş, hiç spor ayakkabı giymemiş çocukları tüm imkanlarını seferber ederek bunlarla tanıştırdı. 

Çocukları Kars'ın bir köyünden alıp Ankara'ya, Anıtkabir'e götürerek tüm dikkatleri üzerine çekti. Birçok meslektaşı tarafından yıldırılmaya çalışıldı ama asla pes etmedi. Tüm öğretmenlere ve öğrencilere ilham olmaya devam etti.

ARKA KAPAK
“Geriye dönüp baktığımda hep iyi ki diyorum. 
İyi ki yolum bu güzel köyle, çocuklarla, velilerle ve köy halkıyla kesişmiş. 
İyi ki öğretmen olmuşum.
İyi ki kalplere dokunmuşum.”

Hepimizin sevdiği köy öğretmeni İhsan Kartoğlu bu kitabında bizimle kendi deneyimlerini paylaşıyor. Çocukluğundan öğretmenliğe, öğretmenlikten şimdiye uzanan yolda başından geçen olayları trajikomik bir üslupla aktarıyor. Böylece bizi hem hisleneceğimiz hem de gülümseyeceğimiz bir yolculuğa davet ediyor.

Yolculuk boyunca karşımıza pek çok durak çıkıyor: Çayeli sokakları, okul yılları, Kars’ın Okçuoğlu köyü ve birbirinden farklı, birbirinden değerli ilkokul öğrencileri…  Ancak bu yol sadece çiçeklerle bezeli değil. Kartoğlu’nun çektiği çeşitli zorluklar da var. Ne var ki atılan kahkahalar çatılan kaşlardan, tokalaşan eller sallanan parmaklardan katbekat daha fazla.

Hiçbir çıkar gözetmeden kendini öğrencilerine vakfeden, gizledikleri yaptıklarından fazla olan, sosyal medyadaki paylaşımları yüzbinlerce insan tarafından takdirle karşılanan fedakâr öğretmen İhsan Kartoğlu’na kulak verin. 

Çünkü “Her Şey Bir Öğretmeni Sevmekle Başlar” sadece bir kitap ismi değil, o aynı zamanda bir yaşam felsefesi!

Her Şey Bir Öğretmeni Sevmekle Başlar / İhsan Kartoğlu
Yayınevi: Holden
Sayfa sayısı: 200
Fiyat: 120 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template