♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Sandra Newman’dan Erkeklerin Olmadığı Bir Dünyanın Çarpıcı Distopyası: Erkekler


ABD’li ödüllü yazar Sandra Newman’dan, Y kromozomuna sahip tüm insanların ve hatta fetüslerin bile gizemli bir şekilde yeryüzünden kaybolduğu baş döndüren, akıllara durgunluk veren bir roman: Erkekler, Düşbaz Kitaplar’dan çıktı! Erkeklerin bir anda ortadan yok olmasıyla başlayan roman kayıp, keder ve manevi fedakârlıklar gibi konuları odağına alarak cinsiyet üzerinden bir felaket anlatıyor. Erkekler, kusursuz bir toplum hayalini, feminist ütopyaları ve imkânsız fedakârlıkları sürükleyici bir dille anlatırken bireysel arzu ile toplumun iyiliği arasındaki çatışmayı sorguluyor ve sorgulatıyor.

Ayrıntı Yayınları’nın edebiyatta yeni yollar keşfetme heyecanı ve arzusuyla yola çıkan markası Düşbaz Kitaplar, Sandra Newman’ın henüz çıkmadan tartışmalar yaratan son romanı Erkekler’i Türkçede edebiyatseverlerle buluşturdu. Kitap, yazarın Türkiye’de yayımlanan ilk romanı olma özelliği taşırken Düşbaz Kitaplar, Newman’ın yayımlanacak yeni romanını da gelecek yıl okurlarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Ağustos ayının son günlerine yaklaşırken bir akşam, Jane Pearson, kocası Leo ve beş yaşındaki oğulları Benjamin ile birlikte California ormanlarının derinliklerinde kamp yaparlar. Jane alacakaranlık çökerken Leo ve Benjamin’in yatmaya hazırlandıkları çadırın dışına astıkları hamakta uyuyakalır. İşte tam da Jane’in o uyku ânında Y kromozomu taşıyan kim varsa ortadan kaybolur. Ameliyatın ortasında ameliyathanelerden, direksiyon başından, tartışmalardan, sohbetlerden, sevişmelerden, ilişkilerden bir anda yok olur Y kromozomu taşıyanlar. Çocuklar, yetişkinler hatta fetüsler bile artık yoktur. En başta da Leo ve Benjamin yoktur. Nedeni, nasılı bilinmez, nerede olduklarına akıl sır ermez.

Yasemin Büte’nin İngilizceden dilimize çevirdiği Erkekler, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Sandra Newman: New York Times Yılın Önemli Kitabı listesinde yer alan The Heavens [Başka Evrenler] kitabını kaleme almıştır. Baileys Kurmaca Alanında Kadın Ödülü listesine kalan ve Washington Post ile NPR tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak gösterilen The Country of Ice Cream Star [Dondurma Yıldızı Ülkesi] romanlarının yanı sıra diğer birçok kurmaca ve kurmaca dışı eserin yazarıdır. Yazıları diğer yayınların yanı sıra Harper’s ve Granta’da yer almıştır. New York’ta yaşamaktadır.

Erkekler / Sandra Newman
Orijinal Adı: The Men
Çevirmen: Yasemin Büte
Düşbaz Kitaplar, 2023
Sayfa Sayısı: 240
Etiket Fiyatı: 120 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template