♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dimitris Sotakis'in ''Yarım Kalp''i DeliDolu’dan raflarda


Kitapseverler için müjdeler devam ediyor. Eylül ayının ilgi çekici kitaplarından biri daha duyuruldu. Özellikle “Soluğun Mucizesi”, “Romanyalıyı Yiyen Adam” ve “Büyük Hizmetkâr” ile tanıyıp sevdiğimiz Dimitris Sotakis’ten yeni haber var. Toplumsal eleştirilerini süsten uzak yalın bir dil ve eğlenceli üslupla dile getiren, şaşırtıcı olay örgüleri kurarak insanın tahmin edilemezliğini de işleyen Sotakis’i her okura önerelim yeri gelmişken. Bizi bize anlatırken yarattığı ironinin her okuru tutsak aldığının altını çizelim. Bu kez post-modern bir “kötü ikiz” hikâyesi ile çıkıyor okur karşısına ve “Yaşadığımız hayatı ne kadar seviyoruz?” diyor soruyor. “Yarım Kalp”, DeliDolu Kitap etiketiyle raflarda. Merak ve heyecanla bekliyor ve sözü bültene bırakıyoruz. 

Yunan Tuhaf Dalgası'nın edebiyattaki temsilcilerinden Dimitris Sotakis'in imzasını taşıyan Yarım Kalp; gerçekte kim olduğunu itiraf etmeye en ufak cesareti olmayan ''iyi niyetli'' bir adamın portresini çizen, post-modern bir ''kötü ikiz'' hikâyesi...

Kalabalıklar arasında özerkliğini arayan, adını bilmediğimiz bir adamın, kendine seçtiği ''ödünç'' hayatla nasıl ölümüne oynadığını gözler önüne seren kitap; beklenmedik, bir o kadar şaşırtıcı, hatta paralel evrenlere kapı açan bir anlatı sunuyor.

Yarattığı titrek atmosferle bizleri geçmişin ağlarıyla örülmüş büyülü gerçekçi bir kentin sokaklarında dolaşmaya çıkaran yazar, şeytani bir zihnin tasarlayabileceği kıvraklıktaki cümleleriyle okuru yine derin sorgulamalara ve karmaşık çözümlemelere savuruyor.

Kim kendini gördüğünde tanımaz ki? Doğanın kanunudur bu; bedenimizden filizlenen kök, kişisel bir aura vardır.

İsimsiz başkarakterin tekdüze yaşamındaki tek ''aykırılık'', geçmişindeki ressamlık deneyimdir. Eşi Maria'nın bedeni, oğlu Dionysis'in kanı onun bedenidir, kanıdır. İçinde bir insanın hayal edebileceği en tatlı kaos sürse de huzurludur. Ta ki günün birinde en yakın arkadaşının verdiği haberle sakin dünyası altüst olana kadar. Mekânın birinde, kendisine ikizi gibi benzeyen bir adam vardır! Üstelik bu adam, başkarakterin bir zamanlar sanatla ve aşkla dolu ''mutlu'' hayatının bire bir aynısını yaşıyordur. Kör mü olmuştur, yoksa önünde uzanan görüntü bir yanılsamadan mı ibarettir? Belki de karşısındaki kişi, bizzat kendisidir. Zihnine -ve elbette kalbine- yerleşen devasa kuşku gözünü karartmıştır. Ancak her şeyden önce, gerçeği öğrenebilmesi için bir an önce geçmişiyle yüzleşmesi gerekmektedir... 

Dimitris Sotakis, görünmez bir düşmana karşı kazanılan açmazlarla dolu bir zaferi ustalıkla betimliyor ve her zaman yaptığını yine yapıyor: Gerçekle oyuncak gibi oynuyor. 

Varlık, benlik, hatırlayış ve unutuş kavramları üstüne düşündüren Yarım Kalp; okurları şimdiye dek yaşadıklarıyla yüzleşmeye çağırırken, geleceğe dönük tarifi zor bir rahatlama hissiyle de baş başa bırakıyor.  

Ne de olsa var olmak isteyen kimse kaybolmaz.

Dimitris Sotakis, 1973'te Atina'da doğdu. Londra'da müzik eğitimi aldı. İlk romanı Ev, 1997'de yayımlandı. Yeşil Kapı (2002), On Bir Erotik Ölüm (2004), Gürültü (2005) ve Mısır Adam (2007) başlıklı çalışmaları olumlu eleştiriler aldı, başka dillere çevrildi ve ödüller kazandı. Yazar, 2010'da Vincitore dell' Athens Edebiyat Ödülü'nü, 2011'de de Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü'nü aldı. 2009 yılında yayımlanan Soluğun Mucizesi ise Sotakis'i çağının önemli yazarlarından biri hâline getirdi.

Yarım Kalp / Dimitris Sotakis
Türkçeleştiren: Fulya Aktüre
144 sayfa
Etiket Fiyatı: 119 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template