♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İnkılâp Kitabevi’nden iki ciltlik Cambridge Kapitalizm Tarihi


İnkılâp Kitabevi, tarihçi ve ekonomist Larry Neal ile ekonomist Jeffrey G. Williamson tarafından hazırlanan iki ciltlik Cambridge Kapitalizm Tarihi’ni Türkçeleştirerek okurlarla buluşturuyor. Kapitalizmin yükselişinin ve yayılmasının uzman ve eksiksiz bir anlatımını sunan Kapitalizm I – Kapitalizmin Doğuşu: İlk Kökenlerinden 1848’e ve Kapitalizm II – Kapitalizmin Yayılışı: 1848’den Günümüze adlı kitaplar raflarda yerini aldı. 

Larry Neal ve Jeffrey G. Williamson tarafından hazırlanan Cambridge Kapitalizm Tarihi; Sanayi Devrimi’ne ve son iki yüzyılı geçkin süredir dünya ekonomisinin küreselleşmesine bağlı olarak eski dünyadaki kapitalizmin ilk kökenlerinden evrimini ve Ortaçağ’ın sonlarındaki Avrupa’da pazarların gelişimini kapsayan en iyi çalışmalardan biri. Uluslararası düzeyde gözde bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yazılan iki ciltlik derleme, kapitalizmin yükselişinin ve yayılmasının uzman ve eksiksiz bir anlatımını sunuyor. Kapitalizmin başarıları çok dikkat çekse de, kapitalizmin gelişimini kesmeye devam eden krizlerin yanı sıra dini, felsefi ve siyasi eleştiriler de dikkat çekiyor. Kapitalizmin tarihi, Batı’nın tarihiyle geleneksel olarak bağlantılı olmasına rağmen Cambridge Kapitalizm Tarihi, kapitalizmdeki bölgesel değişiklikleri dikkate alarak ve rakiplerine kıyasla eşsiz bir inceleme sunarak küresel bir bakış açısı kazandırıyor.

Kapitalizm I – Kapitalizmin Doğuşu: İlk Kökenlerinden 1848’e adıyla yayımlanan ilk cilt, kapitalizmin eski zamanlardaki uzak kökenlerini ortaya çıkarıyor. “Her şeyden önce neden kapitalizm ve modern iktisadi büyümenin başlaması bu kadar uzun sürmüştür?” sorusuna yanıt arayan Kapitalizm I’de yer alan makaleler, modern kapitalizmin özelliklerini; kapitalizmin çeşitli öncüllerinin neden hayatta kalamadığını ve hem nüfus hem de kişi başına düşen gelirleri neden önceki seviyelerden yukarı çıkarmayı başaramadığını tespit etmeye odaklanıyor. 

Kapitalizme cevaplar arayan Kapitalizm II – Kapitalizmin Yayılışı: 1848’den Günümüze başlıklı ikinci cilt ise kapitalizmin Batı Avrupa ve sömürgelerindeki gelişimini ve 1848’den sonra dünyanın geri kalanına yayılmasını ele alıyor. Kapitalizm II’deki makaleler, modern iktisadi büyümenin fayda sağlayan etkilerinin, önde gelen sanayi ülkelerinde giderek daha açık hale geldiğini; buna rağmen kapitalizmin yayılışının başka ülkelerdeki yerel sosyal, siyasi ve kültürel koşullar tarafından kısıtlandığını ortaya koyuyor.

İki ciltten oluşan Cambridge Kapitalizm Tarihi’nin Kapitalizm I – Kapitalizmin Doğuşu: İlk Kökenlerinden 1848’e ve Kapitalizm II – Kapitalizmin Yayılışı: 1848’den Günümüze adlı kitapları, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde!


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template