♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dünyayı kasıp kavuracak salgını önceden tahmin eden roman : Salgın


Pandemi salgınıyla yaşamaya alışmaya çalıştığımız dönemde, salgını konu alan eserler gelmeye devam ediyor. Onların en ünlüsü olan Ling Ma imzalı roman “Salgın” İthaki Yayınları etiketiyle raflarda yerini alıyor. 2018’in en iyilerinden biri olarak gösterilen roman virüsü önden tahmin etmesiyle dikkat çekiyor. 5 Kasım’da raflarda yerini alıyor.

“Salgının Ciddiyeti, Hangi Haber Kaynağının Takip Edildiğine Göre Değişiyordu.”

Dünyanın sonu gelmiş olabilir. Ama Y kuşağına mensup bir işkolik olan Candace Chen için bu durumun pek bir şey değiştirdiği söylenemez.

Göçmen anne babasının ölümünün ardından düştüğü boşluğu doldurmak için kendisini işinin rutinine bırakan Candace Chen, korkunç bir salgın New York’u kasıp kavurmaya başladığında tam da bu sebeple bu duruma pek dikkat etmez. Fakat Shen Humması yayılmaya devam eder. Aileler şehri terk eder. Metrolar çalışmayı bırakır. Şirketler, arkasında ofisin işlerini halletmesi için bir iki kişiyi bırakarak salgın sonrası dönmek üzere ofislerini kapatırlar.

Chen de büyük bir tazminat vaadiyle ofiste kalmaya karar verenlerdendir. Bir başına kalan Chen, terk edilmiş haldeki ürkütücü New York’un bomboş sokaklarını fotoğraflamaya başlar ve bu fotoğrafları NY Hayaleti ismindeki bloğunda paylaşır.

Gelgelelim Chen’in tek başına uzun süre hayatta kalması mümkün değildir. Başlarında iktidar özentisi bir bilişimci olan Bob’un bulunduğu bir grupla yolu kesişen Chen, kendisi ve geleceği için en iyisinin ne olduğuna karar vermek zorunda kalacaktır.

Günlük ritüellerin, rutinlerin ve kaçırılan fırsatlar üzerine düşünen Salgın, yeni nesiller için farklı bir kıyamet senaryosu sunuyor.

“Bir salgının insanlığın büyük kısmını yok etmesinin ardından hayatta kalmış bir kadının hikâyesi ile salgının öncesini dönüşümlü olarak anlatan, çok iyi yazılmış bir kıyamet sonrası anlatısı. İlgi çekici, derinlikli bir başkarakter.”  – Roxane Gay

“Ling Ma’nın kıyameti dehşet, mizah, öfke ve merhametle tıka basa dolu… Zekice tasarlanmış ve aklınızdan çıkmayacak bu kitabı elinizden düşürmeyeceksiniz.”  – Samantha Hunt

“Salgın, Y kuşağı hakkında şimdiye dek yazılmış en iyi roman.” – New Yorker

2018 Kirkus Kurgu Ödülü
2018 Locus En İyi İlk Roman Ödülü Adayı
2019 PEN/Hemingway En İyi Çıkış Romanı Ödülü Finalisti
NPR, The New Yorker, Amazon, New York Times The Paris Review, Buzzfeed, Chicago Review of Books, Huffpost, Bustle’a göre 2018 Yılının En İyi Kitaplarından Biri!
 
Salgın / Ling Ma
Çevirmen: Sıla Okur
İthaki Yayınları, Kasım 2020
264 Sayfa, 32 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template