♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Yeraltı Kütüphanesi: 90’lar Türkiyesi’nin Altkültür Arşivi Açılıyor

Doksanlar güzeldi. Her şeyi yapabileceğimize dair inançla, hemen harekete geçme kabiliyetiyle geçti o dönem. Dönüp baktığımda en çok fanzin zamanlarını hatırlıyorum. 1994 ile 2002 arası ayrı özel benim için. “Rock Fan Zine” ve “Ölüdeniz” adlı iki fanzin çıkardım. Pek çok fanzine katkı verdim. Yeni yeni oluşmakta olan altkültürün dönüp baktığı yerlerden biri olmanın keyfini yaşadım. Tıka basa röportaj dolu “Rock Fan Zine” birçok kaynağa ansiklopedik içerik tanımlamasıyla geçti. “Ölüdeniz”deyse Mor ve Ötesi’nin ilk röportajlarından biri yayımlanmıştı. Başlayınca sonu gelmeyen cümlelerdir o yıllar. Genç arkadaşların hep sorduğu o döneme dair bir kitap çıkmasına o yüzden sevindim. Zira herkesin el yordamıyla, kendi imkanı ve birikimiyle son derece amatörce bir şeyler ürettiği dönem halen keşfe açık ve ne güzel ki artık böyle kitaplarla tarihe de not olarak düşülüyor. Pası bültene atarken ilgiyi alakayı eksik etmeyin diyorum.

Türkiye’de doksanlar, başka değişimlerin yanı sıra Rock müziği ve kültürünün yayıldığı bir dönem oldu. 80’lerden henüz çıkmış dönem gençliği kendine bir ifade aracı olarak benimsediği bu müzikle, dönemin renkli ambalajlı popüler kültürüne karşı bir altkültür oluşturdu. Bu öyle bir altkültürdü ki müzik kitaplarına, dergilere, fanzinlere hatta Rock’ı da aşıp edebiyata kadar sirayet etti.

Peki Türkiye için doksanlar bir altın çağ mıydı yoksa bir bedbahtlık mıydı? Koray Sarıdoğan bu sorunun cevabını Rock’tan filizlenen dönem altkültürü üzerinden, politik arka plandan koparmadan, gerçekçi bir bakış açısıyla anlatıyor.

Koray Sarıdoğan’ın yazdığı Yeraltı Kütüphanesi - 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Rock müzik 90’ların altkültürünü, müzik yayıncılığını, dergilerini, fanzinlerini ve edebiyatını nasıl şekillendirdi? Türkiye’nin ilk fanzini bir üniversitenin çay partisinden mi çıktı? “Esrar İçiyor O Herif” diye Bob Marley yazısını yayımlamayan dergi ve o dergiye kızdığı için yayın tarihini öne çeken diğer dergi hangisi? Orhan Gencebay’la Sex Pistols’ı aynı dergide buluşturmak isterken darbeyle indirilen editör kim? Ahmet Kaya, Bulutsuzluk Özlemi’ni neden övdü? Barış Manço ve Cem Karaca kitaplarındaki Fethullah Gülen detayının anlamı ne? Solcular rockçıları, 68 Kuşağı Beat Kuşağı’nı neden sevmedi? 90’lar gençliği Beat Edebiyatı’nda ne buldu?

Bukowski, Fante, Ginsberg, Brautigan’ın Türkçedeki yayım serüveni nasıl seyretti? 90’ların intihar eden yazarları ve “yeraltı edebiyatı” konusu. Doğan, Sabah, Hürriyet ve Milliyet gruplarının “Rock dergisi” rekabeti... Dünyayı 21. yüzyıla sürükleyen değişim rüzgârlarının getirdikleri, 90’lar Rock kültürünü hazırlayan 80’lerden 2000 sonrasına uzanan süreçte Rock altkültürünün Türkiye’deki serüveni, çok özel notlar ve dokümanlarla Koray Sarıdoğan’ın hazırladığı Yeraltı Kütüphanesi’nde.

Altay Öktem, Aptülika, Çağlan Tekil, Murat Beşer ve Şenol Erdoğan’ın özel röportajları eşliğinde.

Koray Sarıdoğan: 14 Ağustos 1987'de Ankara'da doğdu. Alanya'da büyüdü. Lisansını Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, yüksek lisansını SAÜ Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı’nda Ahmet Mithat Efendi’nin “Dağarcık Dergisinin Çeviri Yazısı, Sistematik İndeksi ve Tahlili” teziyle tamamladı. Edebiyat mecrası KalemKahveKlavye.com’un kurucu editörü. KalemKahveKlavye, 221B Dergi, Episode Dergi, TR!P Dergi, Ayı Dergi gibi süreli yayınlarda, “Bana Bi’ Şey Olmaz: HIV Pozitif Öyküler” gibi derleme kitaplarda yazılarıyla yer aldı. Edebiyat araştırma ve eleştirisi, kitap incelemeleri, alternatif kültür ve ezoterik araştırmalar üzerine yazılar kaleme alıyor ve dosyalar hazırlıyor. Bağımsız editör olarak çalışıyor. Yazmaya -elbette- devam ediyor. Alanya-İstanbul arasında yaşıyor. Evli ve iki kedi babası...
Yayımlanan kitapları: Kadran Kadraj (Roman, Esen Kitap, 2015), Yazar Adayının El Kitabı (e-Kitap, Şeniz Baş ile birlikte, Yazım Kılavuzu Yayınları, 2019), Kaosun Kalbi (Roman, Portakal Kitap, 2020), Yeraltı Kütüphanesi (Karakarga, 2020)

Yeraltı Kütüphanesi / Koray Sarıdoğan
Yayınevi : Karakarga Yayınları
Türü : Araştırma 
Sayfa Sayısı: 232


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template