♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Billboard dergisinin “tüm zamanların en iyi 100 müzik kitabı” arasında gösterdiği kitap: Bedava Müzik

Billboard dergisinin “tüm zamanların en iyi 100 müzik kitabı”; Time,  Forbes, The Washington Post ve The Financial Times gibi yayınların yılın en iyi kitapları arasında gösterdiği Bedava Müzik; tarihin en büyük korsanlık salgını, müzik piyasasının en etkili patronu, devrim yaratan bir icat ve devasa bir yasadışı müzik sahnesi üzerine nefes kesici bir hikâye. MP3’ü icat eden Alman ses mühendislerinden, on yıl içinde iki bin albüm sızdıran Kuzey Carolina’lı CD fabrikası işçisine, plak şirketi patronlarının uluslararası müzik piyasasına yön verdiği Manhattan gökdelenlerinden, internetin en kuytu köşelerine uzanan Bedava Müzik, müzikteki dijital dönüşümün tarihine ışık tutuyor.

Kitap, MSG ve Can Yayınları’nın yeni markası Mundi Kitap işbirliğiyle ortaya çıkan “Müzik Kütüphanesi” serisinin ilk yayını. Müzisyen ve MSG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harun Tekin, kitabın önsözünde, “‘Müzik Kütüphanesi” temel bir tespitin sonucu: Meslek birliklerimiz bu çağda kendilerini anlatmadan ve topluma katma değer sunmadan hayatta kalamaz. MSG bu yayınlarla, müzik tüketen kişi ve kurumlarla arasındaki iletişimi güçlendirmeyi hedeflerken, toplumu müzik dünyasıyla ilgili tartışmalara dahil olmaya, müzikten daha fazlasını dinlemeye ve birlikte düşünmeye davet ediyor,” diyor. 

Bir Mucit, Bir Patron ve Bir Hırsız Müzik Endüstrisini Nasıl Altüst Etti?

“Witt nefes kesici bir hikâye anlatıyor; başrolde müziğin kodamanları, titiz mi titiz Alman biliminsanları, korsanlar ve basit hırsızlar var... Bayıldım.”
Colin Greenwood, Radiohead

STEPHEN RICHARD WITT, 1979’da ABD’nin New Hampshire eyaletinde doğdu. Lisansını 2001’de Chicago Üniversitesi Matematik Bölümü’nde yaptı. Ardından altı yılını borsada oynayarak, Chicago ve New York’ta serbest fonlar için çalışarak geçirdi. Doğu Afrika’da ekonomik kalkınma alanında çalıştığı iki yılın ardından, 2011’de Columbia Üniversitesi’nin Gazetecilik Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Halen Brooklyn, New York’ta yaşıyor. 

ERGİN ÖZLER, Berklee College of Music’in Profesyonel Müzik Bölümü’nden meslek ve İTÜ’nün Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nden Ses Tasarımı ve Mühendisliği yüksek lisans diplomalarını aldı. İstanbul SAE ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nde müzik teknolojisi ve ses tasarımı dersleri verdi. Bilfiil ses mühendisi olarak çalıştığı 20 yılda çok sayıda tanınmış sanatçının albüm ve 45’liklerini kaydetti.

Bedava Müzik / Stephen Witt
Çevirmen: Ergin Özler
Tür: Müzik/ İnceleme
Sayfa sayısı: 296
Fiyat: 31 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template