♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Dört kadının epik yolculuğu: Sağım Solum Önüm Arkam

Sağım Solum Önüm Arkam’da bu ülkenin yarım yüzyılı kapsayan yakın tarihine ve gerçeklerine sakınmasız bir gözle bakan Yeşim Erdem okurlara özlemini duydukları dolu dolu bir roman veriyor. Yitirilen saflığı, acıları, travmaları, büyümeyi ve her şeye karşın yaşama aşkıyla sevginin yeniden bulunuşunu anlatıyor.

Sağım Solum Önüm Arkam, iki ailenin, Selen ile Ceren ve Eylem ile Devrim adlı kız kardeşlerin hikâyesine yoğunlaşıyor. Küçük bir Ege kasabasında yaşayan genç kızlar sağ sol saflaşmasına, mahalle çocuklarının çekişmesine tanık olurlar. Gelgelelim hiçbiri sadece seyircisi değil bizzat faili de oldukları bu gelişmelerden yara almadan kurtulamaz; günbegün şiddetin gemi azıya aldığı bir ortamda katledilen gençliği, darbe dönemini ve baskıyı yaşarlar.

Günümüzü de anlatan bu roman, başkarakterlerin büyükşehre göçlerini, kuşak çatışmasını, kardeş rekabetini, aile kurma çabaları ve aşklarını gözler önüne seriyor. Tacizlere, baskıya, haksızlıklara karşın hayata tutunan kadınlar bir yandan da hâkim eril kültürle hesaplaşıyorlar. Özellikle de tükenmeyen arayışları ve adalet duygusuyla gazeteci Selen… Ne var ki bu nitelikleri onu yıllar önce işlenen siyasi bir cinayetin ardındaki sır perdesini aralamaya, daha da ötesi, gerçeklerle duyguları arasında bir seçim yapmaya zorluyor.

İlk öykü kitabı Filedelfiya Hikayeleri’yle dikkatleri üzerine çeken Yeşim Erdem, bu ülkenin yakın tarihine ve gerçeklerine sakınmasız bir gözle baktığı Sağım Solum Önüm Arkam’la okurlara dolu dolu bir roman veriyor.

#seksendarbesi #sağsolçatışması #gençlik #faşizm #göç #devrim #kadın #aşk

Bu kitaba ilgi duyanlar için ek öneriler: Hikmet Hükümenoğlu: Körburun; Feride Çiçekoğlu: Uçurtmayı Vursunlar; Latife Tekin: Gece Dersleri; Müge İplikçi: Sil Baştan

YEŞİM ERDEM, 1972’de Alaşehir’de (eski adı Filedelfiya) doğdu. Ortaöğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra ODTÜ Siyaset Bilimi’nde okudu. Diplomasi muhabirliği yaptığı kısa bir Kıbrıs macerasından sonra, İstanbul’a taşındı. Yerli ve yabancı çeşitli basın mecralarında siyaset, kültür ve gezi yazılarının yanı sıra film ve kitap eleştirileri yazmaya devam etti, film festivallerinde görev aldı. İlk kitabı Filedelfiya Hikayeleri 2011’de Ayizi Yayınları tarafından yayımlandı. Şu an DC, New York ve İstanbul arasında mekik dokuyor ama hayatının geçtiği her yerde yaşamaya devam ediyor. Son kitabı Sağım Solum Önüm Arkam, bir yanıyla tüm bu mekânların ruhlarına bir hürmet niteliğinde. Ortadan kaybolduğunda genelde kitap okuyor. En çok Rus ve İngiliz klasiklerini ve psikolojik gerilim romanlarını seviyor.

Sağım Solum Önüm Arkam / Yeşim Erdem
Dizi: Can Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 512
Fiyat: 40,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template