♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Mayo Kitap'tan Hollanda ve Belçika’da okullarda okutulan bir klasik!

Yüz Yayınları’nın çocuk ve gençlik markası Mayo Kitap, okurları bir klasikle buluşturuyor. Jan Terlouw’un okullarda okutulan, filmiyle milyonlarca çocuğa ulaşan kitabı “Savaşın Son Kışı” raflarda.

15 yaşındaki Michiel’in macerası, İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgali altındaki Hollanda’da geçiyor. Direnişe üye bir arkadaşı Almanlarca yakalanınca yaralı bir İngiliz pilota yardım etme görevi Michiel’e kalır ve kahramanımız kendisini yavaş yavaş direniş hareketinin içinde bulur.

Kışın acımasız soğuğunda, açlık ve kıtlık yüzünden göç eden insanlar, ihanet ve ölüm gündelik hayatın parçası olmuştur. Çocukça kahramanlık hayalleri kuran Michiel de savaşın karanlık yüzüne tanık oldukça değişecek, yetişkinliğe doğru bir adım atacaktır.

Hollanda’da bir çocuk klasiği kabul edilen Savaşın Son Kışı, 1973’da prestijli çocuk ve gençlik edebiyatı ödülü Gouden Griffel’e layık görülmüştür.

Kitap 2008’de yönetmen Martin Koolhaven tarafından aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır; film Avrupa ve ABD’de milyonlarca çocuk tarafından izlenmiştir.

Jan Terlouw, 1931’de Hollanda’da doğdu. 1971’e kadar nükleer fizik alanında çalıştı. 1971’den 1981’e kadar Hollanda parlamentosunda milletvekilliği yaptı. Başta Savaşın Son Kışı olmak üzere 24 çocuk kitabı yazdı.

Savaşın Son Kışı / Jan Terlouw
Özgün Adı: Oorlogswinter
Çeviren: Erhan Gürer
240 sayfa, Aralık 2017
ÇOCUK EDEBİYATI, ROMAN (12+ yaş)
Kapak Tasarımı ve İllüstrasyon: Burak Akbay
Etiket Fiyatı: 14 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template