♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Öykünün ustası Cortázar’la yolculuk devam ediyor : Ayak İzlerinde Adımlar

Edebiyata ve gerçekliğe yaklaşımıyla çağdaşlarını olduğu kadar  sonraki nesilleri de derinden etkileyen Julio Cortázar'ın öykülerinin tamamı ilk defa Türkçede. Julio Cortázar’ın bütün öykülerinin ikinci cildi okuyucuyla buluşuyor.

“Kalemim yasaklı sözcüklere doğru dörtnala geri dönüyor, onları karalıyor, düzensizliği düzene sokuyor, onarıyor, temizliyor, ona ihtişam veriyor.”

“Pencere çerçevesinin üst kısmında bir damlacık beliriyor, onu bin sönük ışıltıya bölen gökyüzüne doğru titreşiyor, sonra büyüyor ve sendeliyor, düştü düşecek, ama düşmüyor, henüz düşmüyor. Bütün tırnaklarıyla oraya tutunuyor, düşmek istemiyor ve bir yandan göbeği büyürken dişlerini oraya geçirdiği görülüyor, o artık görkemli bir şekilde sarkan koca bir damla, derken birden, şıp ve işte düşüyor, parçalanıyor ve sonrası, hiçlik, mermerin üzerinde bir kayganlık.”

Cortázar'ın öykü külliyatının ikinci cildi Ayak İzlerinde Adımlar, Kronopların ve Meşhurların Hikâyeleri (1962), Bütün Ateşler Ateş (1966), Son Raunt  (1969),  Sekizyüzlü  (1974), Orada Dolaşan Biri (1977) kitaplarının bir araya gelmesiyle oluştu. 

Ayak İzlerinde Adımlar’daki deneysel hikâyelerin, mikro anlatıların, gerçeküstü evrenlerin hepsi, Cortázar efsanesinin birer izdüşümü.

“Cortázar esas devrimi öyküleriyle yaptı.” Mario Vargas Llosa

JULIO CORTÁZAR, 1914’te Brüksel’de doğdu. Arjantin’de öğrenim gördükten sonra, öğretmenlik ve çevirmenlik yaptığı sıralar, Perón hükümetinin uygulamalarından duyduğu düş kırıklığıyla ülkesini terk ederek Paris’e yerleşti. 1981’de Fransız uyruğuna geçti, ama Arjantin yurttaşlığından da ayrılmadı. 1950’li yıllarda yayımlanan Hayvan Öyküleri, Oyunun Sonu ve Gizli Silahlar adlı öykü kitaplarını 1963’te yayımlanan Seksek adlı romanı izledi. Bugün yazarın başyapıtı sayılan Seksek, geleneksel romanın olay örgüsünü altüst eden, belirli bir sona bağlanmayan açık uçlu bir romandı. Cortázar’ın öteki önemli yapıtları arasında Manuel’in Kitabı ve Mırıldandığım Öyküler sayılabilir. Edgar Allan Poe’nun yapıtlarını İspanyolcaya kazandıran Cortázar, son yıllarında kendini insan hakları davasına adadı ve UNESCO’da çalıştı. 1984’te Paris’te öldü.

AYAK İZLERİNDE ADIMLAR / BÜTÜN ÖYKÜLERİ 2
Yazar: Julio Cortázar
Çeviri: Süleyman Doğru 
Tür: Öykü  
Sayfa sayısı: 655 Sayfa
Fiyatı: 45 TL
Yayın tarihi: 19 Aralık 2017


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template