♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Çağdaş Amerikan Edebiyatının Özgün İsimlerinden David Vann’dan Çarpıcı Bir roman: Akvaryum

Kitapları 19 dile çevrilen, 15 ödül kazanan, onlarca ülkede 70’ten fazla “Yılın En İyileri” seçkisinde yer alan David Vann, vurucu bir şiirsellikle şiddeti buluşturduğu yeni romanı Akvaryum’la okuyucularının karşısına çıkıyor.

On iki yaşındaki Caitlin, rıhtımda işçi olarak çalışan annesiyle yaşıyor. Annesinin çalışma saatleriyle kızın okul saatleri uyuşmadığından, çocuk sabahları sınıf arkadaşlarından iki saat önce okula gidip beklemek zorunda, okul çıkışında da annesinin işten dönüp kendisini alacağı saate kadar şehrin büyük akvaryumunda vakit geçiriyor ve geniş hayal gücüyle, balıklarla insanların yaşamı arasında paralellikler kurarak onları inceliyor: 

“Bir şehrin en sevdiğim yanı hep bu olmuştur; akvaryumların en büyüğü olarak içinde koca dünyalar saklıdır.”

Renkli bir masal havasında başlayan roman, bir noktadan sonra David Vann’ın alışılmış gerilim çizgisine doğru hızla yol alıyor ve şaşırtıcı gelişmelere açılıyor. Küçük kız, balıkların dünyası olan akvaryumun sessizliği, huzuru ve güzelliğinden insanların yaşadığı çok daha tehlikeli ortamlara adım atmak zorunda kalıyor.

“Hiçbir hayat başka bir hayatta yaşananları bilemez.”

Daha önce Keçi Dağı, Caribou Adası, Bir İntihar Adası ve Pislik gibi kitaplarıyla okurlarla buluşan David Vann’ın son kitabı, Akvaryum, yazarın diğer kitapları gibi iddialı.

“Vann’ın dili Alaska ırmaklarında akan sular kadar duru.” 
Financial Times    

“Bir roman ama aynı zamanda bir sanat nesnesi. Parlak sayfalarının arasında nadir balık türlerinin harikulade fotoğrafları olan romanı inceleyip elinde tutması da okuması kadar keyif veriyor.”
Los Angeles Times

DAVID VANN, 1966’da ABD’ye bağlı Aleut Adaları’ndan Adak’ta doğdu. Babasının intihar etmesini, yaşama tutunmak için bir çıkış noktası olarak gördü ve Bir İntihar Efsanesi adlı ilk kitabında bu konuyu işledi. Basılan ilk kitabı A Mile Down: The True Story of a Disastrous
Career at Sea (Bir Mil Ötede: Denizde Talihsiz Bir Mesleğin Öyküsü), çoksatarlar arasına girdi. Yazımının üzerinden 12 yıl geçtikten sonra yayımlanan Bir İntihar Efsanesi, büyük ilgi uyandırarak Fransa’da Médicis Ödülü dahil on bir ödül kazandı. Caribou Adası’yla (2011) başarılarını sürdürdü. Pislik, 2012’de, Keçi Dağı, 2013’te yayımlandı. David Vann, San Francisco Üniversitesi’nde ders vermekte, ayrıca bazı dergi ve gazetelere makaleler yazmaktadır.

Akvaryum / David Vann  
Çeviri: Suat Ertüzün 
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 255 Sayfa
Fiyatı: 20 TL
Yayın tarihi: 17 Ocak 2017


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template