♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Rod Phillips’ten Alkolün Kültürel Tarihi Üzerine Başucu Kitabı : Alkol Tarihi

Peş peşe yayımladığı kitaplarla 2016’nın en çok dikkat çeken yayınevlerinden biri olan Maya Kitap, yılın sonunu da bir başucu kitabıyla getiriyor. Rod Phillips’in alkolün etkilerini ve kültürel önemini geniş bir zaman diliminde ve evrensel ölçülerde ele alan çalışması “Alkol Tarihi” ciltli ve ciltsiz iki versiyonuyla Maya Kitap etiketiyle raflarda.

Alkol, kendi başına hiçbir maddi, kültürel ya da ahlaki değeri olmayan renksiz bir sıvıdır. Ama bu sıvıya zamana, mekâna ve tüketildiği toplumlara göre değişen karmaşık ve çoğu zaman karşıt değerler biçilmiştir. Dünyanın her yerinde az ya da çok içilen alkol, devlet ve dini otoriteler tarafından da en çok düzenlemeye tabi tutulan içecek olmuştur.

Rod Phillips, alkolün 9000 yıllık tarihini kültürel ve ekonomik açıdan ele alırken, hem günlük hayatın bir parçası olduğunu hem de sosyal, siyasi ve dini gerginliklerin odağında bulunduğunu ortaya koyuyor. 

Bu kitap; ödeme aracı, tedavi aracı, sosyalleşme aracı, şeytanın aracı ve hatta tanrının aracı gibi görülen alkolün etkilerini ve kültürel önemini böylesine geniş bir zaman diliminde ve evrensel ölçülerde ele alan ilk çalışma.

“Rod Phillips, alkolün kültürel tarihi üzerine tam bir başucu kitabı yazmış.” –David Fahey, Miami University of Ohio

Alkol Tarihi / Rod Phillips
Orijinal Adı: Alcohol: A History
Çevirmen: Dilek Berilgen Cenkçiler
Türü: İnceleme
Sayfa Sayısı: 368
Fiyatı: 28 TL / Ciltli 35 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template