♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Erendiz Atasü'nün Kaleminden “Kadınlar da Vardır” ve “Dağın Öteki Yüzü” Can Yayınları’ndan Raflarda

Geçtiğimiz ay yayımlanan yeni romanı “Baharat Ülkesi’nin Hazin Tarihi” ile ülke portresini yeniden çizen usta yazar Erendiz Atasü’nün iki önemli kitabı Can Yayınları etiketiyle yeniden raflarda.

Yazarın yayımlandığı günden beri değerini kaybetmeyen ve ödüllü öykü kitabı “Kadınlar da Vardır” sekiz kadının hikâyesinden yola çıkarak Türkçe edebiyatın kadını anlatışına yepyeni bir boyut kazandırmış bir klasik. Erendiz Atasü’nün kendi ailesinden esinlenerek kurduğu ve cumhuriyetin ilk kurulma yıllarından günümüze kadar uzanan “Dağın Öteki Yüzü” ise hem yazarın ilk romanı hem de 1996 Orhan Kemal Roman Ödülü kazananı. 

Erendiz Atasü’den kadın hikâyeleri: Kadınlar da Vardır
“Servet Hanım o gece hiç uyuyamadı. Bağışlayamama, olanca acılığıyla zehirliyordu onu. Onu yaşatmamışlardı, onu sevmemişlerdi, onu hasta etmişlerdi, kocası ve çocukları. Hiçbirinin umurunda değildi Servet Hanım. Onlara ödetmeliydi, onları pişman etmeliydi. Onu yaşatmamanın acısını çıkartmalıydı onlardan. Ölmekten başka silahı yoktu. Oysa yaşamak istiyordu.”

Kadınlar da Vardır, Erendiz Atasü'nün yayımlandığı günden beri değerini kaybetmeyen yapıtlarından biri.  1982 yılında dönemin en önemli öykü ödüllerinden Akademi Kitabevi Öykü Ödülü'nü kazanan bu eser, Türkçe edebiyatın kadını anlatışına yepyeni bir boyut kazandırıyor. 

Sekiz kadın hikâyesinden yola çıkarak yazılan bu öyküler, farklı geçmişler ve farklı donanımlara sahip kadınları tek bir ortak nokta üzerinden seslendiriyor: Böyle örgütlenmiş bir dünyada her şeye rağmen ayakta kalabilmek. 

Erendiz Atasü’den Dağın Öteki Yüzü
“Vicdan, Gazi’nin yüzünün parmakları kadar beyazlaştığını fark etti. Kadınlarda hiç eksik olmayan analık sezgisi, Gazi’nin sağlığının iyi olmadığına işaret ediyordu. Vicdan’ın hoşnut varlığında, birden her şey korku ve telaşa dönüştü… “Paşam,” diye atıldı Gazi’ye doğru, onu korumak istercesine.”

“Dağın Öteki Yüzü, ülkemizin edebiyat ufkunda havai fişek gibi patlamadı ancak okuruyla usul usul, uzun soluklu, sağlam bir ilişki kurdu. Böylesi benim için daha güzel. Gösterişten ve gürültüden hoşlanmam; içli ve derin yaşantılardır önemli ve değerli olan.”  Erendiz Atasü

Dağın Öteki Yüzü Erendiz Atasü’nün ilk romanı. Erendiz Atasü’nün kendi ailesinden esinlenerek kurduğu ve cumhuriyetin ilk kurulma yıllarından günümüze kadar uzanan Dağın Öteki Yüzü 1996 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazandı.

ERENDİZ ATASÜ: 1947’de Ankara’da doğdu. 1968’de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1997’de farmakognozi profesörlüğünden emekliye ayrıldı. Öyküleri, 1981’den bu yana, Sanat Edebiyat’81, Düşün, Çağdaş Türk Dili, Varlık; deneme, inceleme ve makaleleri Saçak, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Varlık, Papirüs gibi dergiler ile Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinde yayımlandı ve yayımlanmaktadır. Dağın Öteki Yüzü adlı romanı İngilizceye (2000), Lanetliler Almancaya (2004), Bir Yaşdönümü Rüyası Yunancaya (2005),İngilizceye (2013) çevrilip yayımlanmıştır. Atasü’nün bazı öyküleri İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’da yayımlanan öykü antolojilerinde yer almıştır. Eserleri: Kadınlar da Vardır (1982, Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü), Lanetliler (1985), Dullara Yas Yakışır (1988), Onunla Güzeldim (1990), Dağın Öteki Yüzü (1996, Orhan Kemal Roman Ödülü), Taş Üstüne Gül Oyması (1997, Yunus Nadi Öykü Ödülü; 1998, Haldun Taner Öykü Ödülü), Uçu (1998), Gençliğin O Yakıcı Mevsimi (1999), Benim Yazarlarım (2000), Kadınlığım, Yazarlarım, Yurdum (2001), Bir Yaşdönümü Rüyası (2002), İmgelerin İzi (2003), Kavram ve Slogan (2004), Açık Oturumlar Çağı (2006), İncir Ağacının Ölümü (2008), Düşünce Sefaletinin Kıskacında (2008), Bilinçle Beden Arasındaki Uzaklık (2009), Hayatın En Mutlu An’ı (2011, Yunus Nadi Öykü Ödülü; 2010, Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü), Güneş Saygılı’nın Gerçek Yaşamı (2011), Yıllar Geçerken Hayat ve Roman (2013), Dün ve Ferda (2013), Kızıl Kale (2015, Türkan Saylan Sanat Ödülü), Saldırganı Hoş Tutmak (2015), Baharat Ülkesi’nin Hazin Tarihi (2016).

KADINLAR DA VARDIR / Erendiz Atasü  
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 204 sayfa
Fiyatı: 17 TL
Yayın tarihi: 6 Aralık 2016

DAĞIN ÖTEKİ YÜZÜ / Erendiz Atasü
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 315 Sayfa
Fiyatı: 24 TL
Yayın tarihi: 13 Aralık 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template