♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

küçük İskender İki Yeni Kitabıyla Can Yayınları’nda

Türk edebiyatının en üretken kalemlerinden küçük iskender iki yeni kitabıyla Can Yayınları’nda... “Her Şey Ayrı Yazılır” demir leblebi denemelerinden oluşurken, “Waliz Bir” de Ekim 2015-Eylül 2016 arasında yazdığı günlük metinleri bir araya getiriyor. 

küçük İskender’den demir leblebi denemeler : “Her Şey” Ayrı Yazılır
“Birinci tekil şahısların dikkatine... Aşk, İkinci Peron’dan hareket etmek üzeredir.”

“İnsan, gölgesiyle neyi temsil eder? Bir gölge kendisinin oluşmasına yol açan gövdeyi tanıyabilir mi? Gölge ile gövdenin ortak bir ödevi, ortak bir bilinci, ortak bir düşü var mıdır?”

Edebiyatın pek çok alanında kalem oynatan küçük İskender’den hareketli, cesur, demir leblebi denemeler. “Her Şey” Ayrı Yazılır’ın okuru şimdiden şanslı; son dönem şiirimizin en etkili isimlerinden birinin düşünce dünyasına girecekler, türler arası bir yazının, tümüyle özgür ve özgürlükçü, apaydınlık bir zihnin izini sürecekler. İskender’in ülkede yaşanan ve aklı başında (ya da bulutlarda) herkesi yakından ilgilendiren sorunlara yaklaşımı, hayranlık uyandıracak kadar iç açıcı. Okuyun, kendinize armağan edin.

küçük İskender’den “şairce” yazılmış günlükler : Waliz Bir
“Doğum tarihimi insanlık tarihine dahil etmeyin sakın
Ben gezerken sadece teğet geçtim dünyadan”

Waliz Bir, edebiyatımızın üretken yazarı küçük İskender’in Ekim 2015-Eylül 2016 arasında yazdığı günlük metinleri bir araya getiriyor. Günlük mü bu metinler? Bir şair tarafından, “şairce” yazılmış günlükler, evet. Ama aynı zamanda deneme parçaları, düşünce kırıntıları ve anılar… Doğal olarak yakın çevremizde yaşanan yakıcı olayların izleri sinmiş bu dize-günlüklere. Her satırı dürüstlükle, açıksözlülükle yoğrulmuş. Waliz Bir’i yanınızdan ayırmayın; derin, güçlü, son derece yakın bir yol arkadaşı olacak size.

“Zürafayı parçalamaları uzun sürecek.
Bekleyemem.
Güzel rüyayı orada bırakıp uyanıyorum.

Bugün eve ilk kim gelirse onunla sevişeceğim
bir süre.”

Yeni Tanışanlar için küçük iskender
(Derman İskender Över), 28 Mayıs 1964’te İstanbul’da dünyaya geldi. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde beş yıl eğitim gördü. Tıp eğitimini de, peşinden girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü de yarıda bıraktı. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebî türde eserler verdi. Yurtdışında yayımlanan antolojilerde şiirleriyle yer aldı. 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü aldı. Avrupa’da, ABD’de şiir okumalarına, panellere, sempozyumlara katıldı. Kürtçe ve Almancada kitapları basıldı. Şiir performansları yaptı, Ağır Roman, O Şimdi Asker gibi sinema filmlerinde rol aldı.

“HER ŞEY” AYRI YAZILIR / küçük İskender
Tür: Deneme
Sayfa sayısı: 255 Sayfa
Fiyatı: 12 TL
Yayın tarihi: 15 Kasım 2016

WALİZ BİR / küçük İskender
Tür: Şiir-metin-günlük 
Sayfa sayısı: 148 Sayfa
Fiyatı: 9 TL
Yayın tarihi: 15 Kasım 2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template