♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Umudun Galip Geldiği Sarsıcı ve Sahici Bir Roman: Unutamadım

“Bak buraya bir dokunuş bırakıyorum” demiştim elimi kalbine götürüp. “Buraya başka kimsenin bırakamayacağı saflıkta, hayalimin de ötesinde berrak sudan çıkmış, içi sadece sevgi dolu bir dokunuş bırakıyorum. Kimsenin bilmediği, kimsenin duymadığı, sadece sana ait, yüreğimden sana kaçmış haylaz ama sevimli bir dokunuş. Gittiğin her yerde yanında olacak bir dokunuş, bir mühür bırakıyorum sana. Sen ve ben bileceğiz bunu ve asla unutmayacağız. Unutursak kaybederiz…”

Unutamadım, bir yanlışın romanı. Bir kaçışın, bir vazgeçişin, ama aynı zamanda kaçamayışın romanı. Umudun en dibe vurduğu anda hayatın kulağa fısıldadığı güzel günlerin romanı. Aşkın yüzeysel ele alınmadığı, hayata dair olandan bağımsız tutulmadığı bir roman. İçimizi güzellikle dolduran aşk kadar, o aşkın bir köşe başında uğradığı tecavüzlerin, yanı başında patlayan bombaların, gözünün önünde tekmelenen çocukların, en değerlileri için kendinden vazgeçmiş ve fakat bir hastane köşesinde dalgın gözlerle ölümü beklerken bile aşkından vazgeçmemiş olanların romanı...  Bazen kocaman bir hiç’in, bazense hayatı anlamlı kılan her şeyin romanı.

Caner Yaman, sarsıcı aldanışlardan sonra hiç durmadan yürümüş ve bir yere varamamış olanların dünyasına ışık tutuyor bu kitabında. Ayrılığın ne olduğunu, her gün daha da kirlenen bir dünyada aşk’ın ne olduğunu sorguluyor. Bitti denilen noktada karşılaşılan başlangıçların, güzel yürekli insanların ve onları terk etmeyen umudun izini sürüyor.  

Aşkın benciliğinden, içimizde yarattığı fırtınalardan savrulurken dahi her gün hepimizin tanık olduğu sarsıcı olayları, o kirli gerçekliği görüp yaşayan, tanıklık eden, dışındaki gerçekliğe kendini kapatmayan bir adam. Kendini yok etme pahasına çocuğuna sahip çıkan bir kadın…

Yanlışın düzeldiği, gerçeğin öğrenildiği anda kaldığı yerden devam etmeye hazır olacak kadar aşık, o kadar “unutulamamış” bir ilişki...

Unutamadım, umutsuzluğun, Demokles’in kılıcı gibi tepemizde sallandığı ama sonunda bir çırpıda yere çalındığı, umudun galip geldiği sarsıcı ve sahici bir roman.

Yeni Tanışanlar İçin Caner Yaman
1980 yılında Zonguldak’ta doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Halen Bülent Ecevit Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yapmakta ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı Doktora Programı’nda eğitimini sürdürmektedir. İrlanda ve İngiliz edebiyatından çevirileri bulunmaktadır. 2010 yılında YÖK Araştırma Bursu’yla, 2011 yılında ise İrlanda Edebiyat Fonu (ILE) Çeviri Ödülü’yle Dublin’e giderek günümüz İrlanda tiyatrosu üzerine çalışmalar yapmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı fotoğraf yarışmalarında ödül ve sergilemeleri bulunan Caner Yaman’a 2012 yılında Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) tarafından Uluslararası Fotoğraf Sanatçısı (AFIAP) unvanı verilmiştir. 2014 yılında yayınlanan Sonrası Yok, yazarın deneme ve hikayelerden oluşan ilk kitabıdır. Yazarın ikinci kitabı Aşıktım Hatırlamıyorum ise 2015 yılında Hayykitap tarafından yayımlanmıştır.

Unutamadım / Caner Yaman
Yayınevi: Hayykitap - 342
Kategori: Edebiyat - 24
Türü: Roman
Birinci baskı: Mayıs 2016
Sayfa sayısı: 208
Fiyatı: 16 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template