♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Kaldırın Sınırları Dünyayı Gezelim!

Gezgin Okan Okumuş, “Sınırları Kaldırdım” serisinin ikinci kitabı Doğu Asya – Alternatif bir Gezi Rehberi’nde dokuz ülkenin keşfedilmemiş köşelerinden bir araya getirdiği sosyal gözlemlerini, tarihsel okumalarını ve kişisel anılarını, her gezginin hayatını kurtaracak ipuçlarıyla beraber sunuyor. 

Her bölüme görülmesi gereken yerler, ne yenir ve içilir gibi en temel bilgilere yer verdiği bir künyeyle başlayan Okan Okumuş, bölümler ilerledikçe anı ve anlatı türlerini harmanlayarak kendi yaşadığı macera dolu deneyimleri seyahat tutkunlarıyla paylaşıyor. Sushi’den ramen’e, pho’dan khao poon’a en lezzetli tatları, nerede daha iyi ve daha uygun fiyata bulabileceğinizin ipuçlarını verirken, sofra kültürlerine dair can alıcı bilgileri de atlamıyor. Her gezdiği tapınağın tarihçesini bulunduğu ülkenin tarihiyle ilişkilendirerek anlatırken, sıradan gezi rehberlerinin çeşitli gerekçelerle yer vermediği alternatif adresleri de görülmesi gereken yerler listesine ekliyor. Okumuş, bir turist olarak başlayacağınız yolculukları, bir gezginin anılarına dönüştürmeyi başarıyor. 

Kendi seyahatlerini, bütün içtenliğiyle okuyucusuyla paylaşan Okan Okumuş, Japonya’nın tapınaklarından manga kültürüne; Vietnam ve Kamboçya’nın unuttuğumuz ya da belki de hiç bilmediğimiz korkunç tarihi gerçeklerinden, Myanmar ve Laos’un bilinmeyen pazarlarına, sofralarına yolculuk ediyor; sizi Trans Sibirya yolculuğuyla Moğolistan’ın ve Sibirya’nın nefes kesen doğal güzellikleriyle tanıştırıyor.

Doğu Asya – Alternatif Bir Gezi Rehberi’nde konuk olacağınız dokuz ülke:
Japonya, Vietnam, Kamboçya, Tayland, Laos, Myanmar, Çin ve Trans Sibirya Yolculuğu: Moğolistan, Rusya – Sibirya

Bunları Biliyor Musunuz?
Ojigi adı verilen geleneksel eğilerek selamlaşma kültürü, Japonya’da en önem verilen görgü kurallarından biridir. Ojigi eğitimi daha çocuk yaşta başlar; karşıdakinin yaşı ve sosyal statüsüne göre daha uzun süre daha çok eğilmek gerekir. 

Vietnam’ın popüler yemeği Pho, sömürgecilik döneminde Fransızlar’ın getirdiği otlar, soğan, havuç ve sarımsağın etkisiyle bugünkü haline ulaşmıştır. 

Kamboçya’daki Angkor Wat tapınağı, Kmerce “tapınak şehir” anlamına gelir.

Tayland’daki “Altın Buda Tapınağı” Wat Traimit’in içinde bulunan, üç metre yüksekliğinde ve beş ton ağırlığındaki Buda heykelinin altın olduğunu 1950’ye kadar kimse anlamamış. 

Laos’ta bir Akha köyüne yolunuz düşerse girişteki “ruh kapı”larına dokunmamalısınız, yoksa köye kötü şans getirebilirsiniz. 

İnle Gölü ve çevresinde, su içine çakılmış kazıklar üzerine inşa edilmiş evlerde yaşayan İnthalar, ayaklarıyla kürek çekebildikleri kendilerine özgü bir teknik geliştirmiştir. 

Çin kültüründe içecekler çok soğuk ya da çok sıcak tüketilmez. 

Mosuolar, Çin’deki baskın ataerkil kültürün aksine “anasoylu”, yani kadınları evden ayrılmadığı, mirasın kız çocuklarına kaldığı ve siyasi kararlarda kadınların sözünün geçtiği bir kültüre sahip bir azınlık. 

Moğolistan topraklarında göçebelerin yüzlerce yıldır kullandıkları geleneksel çadırlara ger adı verilir. “Tanrı misafiri” olarak davet edildiğiniz bir gere güneye bakan kapısından girdikten sonra, saat yönünde ilerlemek gerekir. 

Okan Okumuş, 1971 yılında Bursa’da doğdu. Lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1993’te Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2009’a kadar İstanbul’da kablo dizayn mühendisi olarak çalıştıktan sonra Londra’ya yerleşti. Hâlen Londra’da yaşıyor ve mesleğini burada sürdürüyor. Her daim gitmelere teşnedir, en çok da Latin Amerika ve Asya seyahatlerini sever. Altmıştan fazla ülke gezdi. Kendisine ait “Sınırları Kaldırdım” adlı gezi blogunda yol hikayelerini yazıyor. Latin Amerika ve Doğu Asya’dan sonra sırasıyla Afrika, Batı Asya, Avrupa ve Okyanusya Sınırları Kaldırdım serisinin diğer kitaplarını oluşturacaklar. 

Doğu Asya
Gezginin El Rehberi
Okan Okumuş
Kolektif Kitap
1. Baskı, Ocak 2016
352 Sayfa


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template