♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Hüsnü Arkan’ın “Uyku”su Yeniden Raflarda

Hüsnü Arkan’ın düş ile gerçeği oyunbaz ve ironik bir anlatımla iç içe geçirdiği romanı  “Uyku” yeni kapağı ve baskısıyla Kırmızı Kedi’den raflarda. 

Arkan’ın dördüncü romanı olan “Uyku” 2008’de İthaki yayınlarından çıkmıştı. Çok uzun bir süredir de raflarda bulunamıyordu. Hatta iki yıl kadar önce Arkan, imza gününde kitabı görünce “bende yok, arkadaşlarla sahaflarda arıyoruz” demişti. O da dahil kimsenin sahaflarda aramasına gerek kalmadı artık.

Ütopyayı sorgulayan bir ütopyada muhalif düşünceleri nedeniyle rüyaya sürgün edilmiş bir adamın hikâyesi... Hüsnü Arkan, Uyku’da, Mino’nun Siyah Gülü’nden Menekşeler, Atlar, Oburlar’a ve diğer romanlarına uzanan yelpazeyi genişletiyor.

“Aslıma dönmüştüm; çam dallarıyla birlikte sallanıyor, kozalaklarla yere düşüyor, suyla akıyordum. Bir el, hiç incitmeden ruhuma dokunuyor, okşayışlarıyla yaşamımı yoğuruyor, biçim veriyordu. Rahattım; sonunda ortaya iyi bir sanat yapıtı çıkacağından hiç kuşkum yoktu. 
İyi bir yaşam, iyi bir öykü, iyi bir son... 
Bir kitapta okumuştum; bir adam mutsuz biten öykülerin sonunu değiştiriyordu. 
İşi gücü buydu; öykülerin sonunu değiştirmek... Şimdi, elinde kalemle benim öykümün üstüne eğilmişti. Silgisi de vardı. Kargacık burgacık harfleri özenle siliyor; silgi parçalarını temizlemek için kâğıda üflüyordu. Bağlılıklarım, inandıklarım, önemsediklerim havada uçuşuyordu. 
Yeniden yaratılıyordum.”

“Uyku’da vicdan, adalet, ahlak, sorumluluk, yaşam-ölüm, inanç, aşk gibi insanlığın evrensel soru(n)larını düşle gerçek arasında gidip gelen bir anlatımla ve ustalıkla ele alıyor.”
Onur Çalı - Radikal Kitap

Dizisi: Türk Edebiyatı
Türü: Roman
Yazan: Hüsnü Arkan
Sayfa: 232
Fiyatı: 18 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template