♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Matt Haig’den Duygusal ve Keyifli Bir Keşif : Yaşama Tutunmak İçin Nedenler

“Derler ki delilik, böyle deli bir dünyaya verilen mantıklı bir tepkidir. Belki depresyon da gerçekte hiç anlamadığımız bir yaşama verdiğimiz tepkidir.” 

Matt Haig, intihar edenlerin büyük çoğunluğunu depresyondaki insanların oluşturduğu, dünyanın hemen her yerinde antidepresan kullanımının arttığı günümüzde, zihinsel acılarını paylaşarak bizi tünelin sonundaki ışığa doğru yürümeye davet ediyor. Ama bu yolda tüneli de ışığı da sorgulayarak ve sorgulatarak. “Düşüncelerde meydana gelen bir hastalıktır,” diyor Haig, depresyon için. Görünmez olan bu hastalığı görünür kılarak, bizi toplumsal beklentilerin kıskaçlarından özgür bırakarak, severek, konuşarak, okuyarak, yavaşlayarak üstesinden gelmenin yollarını gösteriyor. 

Haig, kendi deneyimlerinden ve mücadele yöntemlerinden yola çıkarak, zihnimizin karanlığına sadece meydan okuyarak değil, onu dinleyerek ve anlayarak daha iyi bir insan olmanın ipuçlarını veriyor. Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, daha iyi hissetmenin mümkün olmadığını düşündüğümüzde, bazen tek başımıza yürümenin ya da konuşmanın bile zulüm geldiği anlardan suçluluk duymadan, yaşama ucundan da olsa tutunabilmek için yazılmış alçakgönüllü bir manifesto. 

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, yavaşlamanın kabul görmediği bir zamanda unuttuğumuz alışkanlıklarımızı geri çağırıyor. Düşüncelerimizden korkmadan onları kabullenmenin ve ilişki kurmakta zorlandığınız bir yaşamdan keyif almanın aslında hiç de sihirli olmayan yollarını işaret ediyor. Haig’in zihninden geçenleri okudukça kendinizi daha iyi görecek, kendi dehlizlerinize inmeye daha kolay cesaret edeceksiniz.

Uzun yıllar depresyona karşı mücadele veren ve çıkış yolunu yazmakta bulan Matt Haig hem yetişkinler hem de çocuklar için romanlar yazıyor. Haig’in kitapları İngiltere’de ve Amerika’da çok satanlar listesine girdi. Depresyondayken kaleme aldığı İnsanlar (çev. Elif Ersavcı, Kolektif Kitap 2015) 21 dilde okucuyla buluşurken, 2015 yılında Canongate Books tarafından basılan son romanı Yaşama Tutunmak İçin Nedenler 13 dile çevrildi. Matt Haig’in diğer kitapları arasında The Last Family in England (2004), The Dead Fathers Club (2006), Shadow Forest (2007), The Possession of Mr Cave (2008), The Radleys (2010), Echo Boy (2014) bulunuyor. 

Hissedilen ve hissedilmesi beklenen duygulara sıkışmış insanlara yalnız olmadıklarını hatırlatan Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, kişisel bir hastalık öyküsü üzerinden toplumsal rahatsızlıklara işaret eden bir anlatı.

Matt Haig, depresyonla ışığını yitirmiş kaygı dolu kişisel tarihini yazarak, bizi zihnin iç karartıcı odalarından yavaş adımlarla çıkmaya davet ediyor. İyi hissetmeye ihtimal vermeyenlere, her şeyin daha da kötüleşebileceğinden korkanlara daha iyi hissetmenin ve daha çok sevmenin ihtimalini sunuyor.

“Depresyon, duygu ve düşüncenin bir nevi kuantum fiziği sayılır. Normalde üstünü örttüğümüz ne varsa açığa çıkarırken, sizi ve bildiğiniz her şeyi ortaya döker. Sadece evrenden ya da Carl Sagan’ın deyişiyle ‘yıldız tozu’ndan oluşmakla kalmayıp, onun kadar karmaşığızdır da. Evrimsel psikologlar haklıdır belki: Kozmostan haberdar ilk tür olmanın bedelini, evren dolusu karanlığı hissederek ödüyoruzdur. ”

Çeviri: M. Salih Kurt
Yayına Hazırlayan: Cihan Kara
Kapak Tasarımı: Kolektif Tasarım
Sayfa Düzeni: Kolektif Kitap
1. Baskı, Kasım 2015
ISBN: 978-605-5029-46-3
224s. / 2. Hamur / Ciltsiz / 13,5x19,5 cm
18,00 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template