♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Hayykitap Çocuk'tan Yeni Bir Macera: Usta İle Ayı

Ormanın ortasında yaşayan yaşlı bir adam, koca ormanda arkadaşsız kalan bir ayı. 
Ve bir ilan:
Usta öğretmenden özel ders. Usta yalnızca bir öğrenci kabul ediyor. Tam pansiyon. Uygun koşullar. Yeni kurs başlamak üzere. Şahsen başvurun.

Ayı ilana başvurunca, Usta onu eğitmek gibi zorlu bir işe girişmekten dolayı heyecan duyar. Tabii başına geleceklerden habersizdir. Örneğin aşçılık dersinde Ayı’dan ateşe su koymasını ister. Sonuç, koca bir cosssssss. Ayı’ya çaydanlık kullanması gerektiğini söyleyen olmamıştır ki! 

İskambil oyunu, ilkyardım, yemek yapma, tekne kullanma dersleri, hepsi birbirinden şenlikli geçer. Bakalım Ayı kursu başarıyla tamamlayıp o çok istediği diplomaya kavuşabilecek midir?

Bir insan ile bir ayı aynı evde yaşayabilir mi? Peki birlikte yemek yapabilir mi? Peki ya iskambil oynayabilir, balık tutabilir mi? Neden olmasın. John Yeoman’ın yazıp ünlü sanatçı Quentin Blake’in resimlediği bu sıcacık hikâye, bir ayı ile bir insan arasında sıradışı bir dostluk yeşertiyor. Ayı, ormandaki hayvanları sakarlığı ve düşüncesizliğiyle bezdirmiş. Usta ise insanlardan uzakta, yalnız başına yaşamayı seçmiş. İkisinin yolları beklenmedik şekilde kesişince; önce Usta’nın evini paylaşıyor, sonra kurstaki dersler sayesinde eğlenceli, komik maceralar yaşıyor, sonuçta da birbirlerinden vazgeçemeyen iki arkadaşa dönüşüyorlar. 

Ayı kursu başarıyla tamamlayabiliyor mu peki? Okuyup görmek gerek. Bu komik ikilinin düştüğü durumlara çok gülecek, zorlu işlerin altından kalktıklarında onlarla birlikte sevineceksiniz.

John Yeoman kimdir?
Cambridge’de İngilizce okuyan John Yeoman, yirmi altı yıl öğretmenlik yaptı. Otuzdan fazla çocuk kitabı yazmış, bunların hemen hepsini Quentin Blake resimlemiştir. Yeoman okumayı, klasik müziği ve tiyatroyu çok sever.

Quentin Blake kimdir?
1932 Londra doğumlu Quentin Blake, İngilizce ve öğretmenlik eğitimlerinin ardından çizer olmayı seçmiştir. Usta sanatçı, kendi yazdığı kitapların yanı sıra, Roald Dahl da dahil olmak üzere 80’den fazla yazarın 300’e yakın kitabını resimlemiştir. Çok ödüllü Blake, 2002 Hans Christian Andersen Ödülü’nün de sahibidir.

Usta ile Ayı
Yazan: John Yeoman
Resimleyen: Quentin Blake
İngilizceden çeviren: Sumru Ağıryürüyen
Yayınevi: Hayykitap - 315
Kategori: Yaşasın Çocuklar - 57
Sayfa sayısı: 136
Birinci baskı: Ağustos 2015
Fiyatı: 12 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template