♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri Başlıyor

Akbank Sanat, Mayıs ayında farklı coğrafyalardan gelen sanatçıların katılımı ile Dünya Müziği Günleri'ne ev sahipliği yapıyor. Dünya müziğinin öncü gruplarından kabul edilen ve müzik kariyerinde 40. yılını kutlayan Fin grup Piirpauke'nin 7 Mayıs 2015, Perşembe günü gerçekleştireceği konser ile başlayacak etkinlik, 12 Mayıs 2015, Salı günü Çin geleneksel enstrümanı erhu ustası Guo Gan ve Japon geleneksel enstrümanı koto ile Batı Dünyası’nda büyük beğeni kazanan Mieko Miyazaki'nin sıradışı konseriyle devam edecek. 

Etkinlik kapsamında 26 Mayıs 2015, Salı günü Pakistan'dan bir ikili; sitar’ın yaşayan en büyük üstadlarından Ashraf Sharif Khan ve yine Pakistan'ın en önde gelen tablacılarından olan Shahbaz Hussain seyircilere çok özel bir deneyim yaşatacak.  Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, Batı Afrika müziğinin yükselen yıldızı ve kökleri Orta Çağ’a dek uzanan bir griot (hikaye anlatıcı) aileden gelen Senegalli Diabel Cissokho'nun 28 Mayıs 2015, Perşembe günkü konseri ile sona erecek.


Piirpauke 40. Kuruluş Yılı Özel Konseri İle Akbank Sanat’ta
Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, 70’li yıllarda, Türk müziği de dahil olmak üzere farklı geleneksel ve etnik müzikleri, rock ve caz müziğiyle birleştirerek dünya müziğinin öncülüğünü yapan Finlandiyalı grup Piirpauke ile başlıyor. 

1974 yazında saksafoncu ve piyanist Sakari Kukko tarafından kurulan; Fin, Balkan, Türk ve Batı Afrika folk müziklerinden ilham alan besteleri ile tanınan, yorumladıkları “Çökertme” ve “Samsun’un Evleri” gibi Türk ezgileri ile büyük beğeni kazanan Piirpauke, “Koli” albümü ile Ekim 2010’da Avrupa Dünya Müziği listelerinde bir numaraya yükseldi. Bugüne dek 30 albüm yayınlayan ve 30 ayrı ülkede konserler veren Piirpauke, son albümleri “Ilo” da Chaikovsky, Beethoven, Fin besteciler Lithander ve Merikanto’nun ve Güney Hindistanlı usta Tyagajara’nın müziği yanı sıra Tibet ve Peloponnesos’tan geleneksel şarkılara da yer verdi. 

Piirpauke, 40. kuruluş yılı kapsamında 7 Mayıs 2015, Perşembe günü Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği konserle müzik tutkunlarına unutamayacakları bir ziyafet yaşatacak. 

Etkinlik: Konser – Piirpauke
Sakari Kukko, saksafon, flüt, piyano
Nicolas Rehn, gitar
Ismaila Sané, perküsyon
Eerik Siikasaari, kontrbas
Rami Eskelinen, davul
Tarih: 7 Mayıs 2015, Perşembe
Saat: 20.00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL / Öğr: 10 TL


Çinli Guo Gan ve Japon Mieko Miyazaki’den Sıra Dışı Bir Konser
Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, 12 Mayıs 2015, Salı günü Çin geleneksel enstrümanı erhu ustası Guo Gan ve Japon geleneksel enstrümanı koto ile Batı Dünyası’nda büyük beğeni kazanan Mieko Miyazaki'nin sıradışı konseriyle devam edecek. İkili konserde katılımcılara farklı bir müzik deneyimi yaşatacak bir repertuar seslendirecek. 

Etkinlik: Konser – Guo Gan & Mieko Miyazaki (Çin-Japonya)
Guo Gan, erhu
Mieko Miyazaki, koto
Tarih: 12 Mayıs 2015, Salı
Saat: 20.00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL / Öğr: 10 TL


Pakistan’ın Ünlü Müzisyenleri Ashraf Sharif Khan & Shahbaz Hussain Akbank Sanat’ta
Pakistan’ın en ünlü sitar ustalarından Ashraf Sharif Khan ve önde gelen tabla virtüözlerinden Shahbaz Hussain  26 Mayıs 2015, Salı günü Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri’nin konuğu olacak. Sınırları aşan müzikleri ve büyüleyici performansları tanınan ikili Akbank Sanat’taki konserlerinde dinleyenleri unutulmaz bir müzikal yolculuğa çıkaracak.  

Etkinlik: Konser – Ashraf Sharif Khan & Shahbaz Hussain (Pakistan)
Ashraf Sharif Khan, sitar
Shahbaz Hussain, tabla
Tarih: 26 Mayıs 2015, Salı
Saat: 20.00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL / Öğr: 10 TL


Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri Senegalli Diabel Cissokho ile Sona Eriyor
Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, Batı Afrika müziğinin yükselen değerlerinden Senegalli Diabel Cissokho’nun 28 Mayıs 2015, Perşembe günü gerçekleştireceği konser ile sona erecek. 

Kökleri Orta Çağ’a, Mali’ye dek uzanan çok tanınmış bir griot (hikaye anlatıcı) ailesinden gelen Diabel Cissokho, hem virtüöz yeteneği hem de etkileyici ve duyarlı performası ile geleneksel Afrika müziği, caz, Afrobeat gibi farklı dallarda müzik otoritelerinin büyük beğenisini topladı. Diabel Cissokho, Akbank Sanat’taki konserinde 2012’de kaydettiği Batı Afrika Mandinka müziği, Afrobeat ve blues öğelerini barındıran ilk albümü “Kanabory Siyama”dan besteler seslendirecek. 

Etkinlik: Konser – DIABEL CISSOKHO (Senegal)
Diabel Cissokho: vokal, kora ve ngoni 
Graham Garside: gitar
Assane Ba: bas gitar
Oumar Massar Diagne: calebasse ve perküsyon 
Tarih: 28 Mayıs 2015, Perşembe
Saat: 20.00
Yer: Akbank Sanat
Bilet Fiyatı: Tam: 20 TL / Öğr: 10 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template