♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Arcayürek’in “Ku-De-Ta” Serisinde Üçüncü Kitap : Ada’da Son Darbe

Duayen gazeteci Cüneyt Arcayürek, Kenan Evren cuntası dönemindeki yoğun sansür-baskı ortamına rağmen cesur bir hamleyle yayınlanan ve Türkiye’deki sosyopolitik durumu hicvederek büyük ses getiren ilk Ku-De-Ta kitabının ardından 30 yıl sonra serinin üçüncü kitabını kaleme aldı. 

Arcayürek’in Fransızca darbe anlamına gelen “coup d'etat”tan yola çıkarak adını verdiği 1985 yılında yayımlanan romanı, düşsel bir ada üzerinden ülke gerçeklerini anlatmış ve “Büyüklere Masallar” olarak anılmış... Muhalefetin sesinin hiç çıkmadığı dönemin cesur girişimi, 12 Eylül darbesine karşı yazılmış önemli bir yapıt olarak klasikler arasında yerini almış... İki yıl sonra da “Ada'ya Demokrasi Nasıl Geldi?” alt başlığıyla ikinci kitap gelmiş... İkisini de bulmak için adres sahaflar ama üçüncü kitap 30 yıl sonra gelmiş... Ülkenin en zor döneminden yıllar sonra hiç bir şeyin değişmemiş olduğunu ustanın kaleminden okumak isteyenler için raflarda... 

Düşsel bir adada geçen olayları, demokrasi tutkunu bir gazetecinin ağzından anlatan Cüneyt Arcayürek, Ada’daki medya-işadamı-hükümet ilişkileri ve toplumsal baskı ortamını hicvederek, aslında Türkiye’de Kenan Evren cuntasından bu yana isimler ve cisimler dışında hiçbir şeyin değişmediğini teatral bir üslupla çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

Ku-De-Ta 3 / Ada’da Son Darbe
Yazan : Cüneyt Arcayürek
Resimleyen : Kamil Masaracı
Kırmızı Kedi Yayınevi
Dizisi : Araştırma / İnceleme
Sayfa : 144
Fiyatı : 12 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template