♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Özgür İradeyle Yazgının Çatışması: Bir Hanımefendinin Portresi

Henry James’in önemli yapıtlarından Bir Hanımefendinin Portresi, İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler dizisinden çıktı. Suzan Akçora’nın Türkçeye kazandırdığı roman, bağımsızlığını ve özgür ruhunu korumaya çalışırken yazgısıyla yüzleşen Amerikalı genç bir kadının öyküsünü anlatıyor. 

Amerikan edebiyatının en unutulmaz karakterlerinden biri olarak hafızalarda yer eden bu genç kadın, Victoria dönemi değerleri çerçevesinde sadece evlenilebilecek bir nesne olmaya direnen bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor.

Henry James, günümüzde zamandan bağımsız bir yapıt olarak varlığını sürdüren Bir Hanımefendinin Portresi’nde, Amerikan bireyciliği ile Avrupa’nın sosyal geleneği arasındaki çatışmayı da hissedilir bir gözlem gücüyle gözler önüne seriyor. 

Yeni Tanışanlar için Henry James
Amerikan edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Henry James, New York kentinde doğdu. ABD’li düşünür Henry James’in oğlu, filozof William James’in kardeşidir. Çocukluk yıllarını Manhattan’da geçirdikten sonra ilk gençlik çağlarında Cenevre, Paris ve Londra’ya giderek Avrupa’yı tanıma imkânı buldu. James, 1878’de yayımladığı Daisy Miller adlı romanıyla uluslararası üne kavuştu. Aynı yıl The Europeans (Avrupalılar) adlı romanıyla ününü pekiştirdi ve İngiltere’de Victoria döneminin seçkinleri arasına katıldı. 1915’te İngiliz uyruğuna geçti. Elli bir yılda 20 roman, 112 öykü, 12 oyun, gezi ve eleştiri kitapları kaleme almış, “uluslararası roman” ın ustası haline gelmiştir.

Henry James / Bir Hanımefendinin Portresi
Orijinal Adı: The Portrait of a Lady
Çeviren: Suzan Akçora
Yayıncı: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İstanbul / 2014-6
Sayfa Sayısı: 765
Fiyatı: 28 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template