♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Uluslararası Caz Günü’nde, Garanti Caz Yeşili’yle “Beş Konser Tek Akşam”

Garanti Caz Yeşili, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nü “Beş Konser Tek Akşam” serisiyle kutlayacak. İlk kez geçen sene, İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Uluslararası Caz Günü’nde  gerçekleştirilen proje kapsamında bu yıl da; Babylon, Garajİstanbul, Nardis, Nublu ve Salon İKSV’de aynı gece düzenlenecek beş konserle müziğe doyulacak.
Micatone 
Nublu / 30 Nisan Çarşamba / 23:30
1999’da kurulduklarında drum & bass, house, trip hop, folk ve caz karışımlı stiliyle dikkat çeken Micatone, Avrupa cazına Berlin’den katkı sağlayan en önemli projelerden. Jazzanova’nın plak şirketi Sonar Kollektiv’den peş peşe 3 albüm yayınladı. Caz şarkıcısı Lisa Bassenge ve grubuyla uzun süreli dostluğu ve turne tutkusu sayesinde giderek güçlendi. Tindersticks’in vokali Stuart A. Staples ve AIR grubunun davulcusu Earl Harvin’in dokunuşlarını taşıyan son albümleri “Wish I Was Here” ile tekrar yollara düştü. Micatone, Garanti Caz Yeşili kapsamında 30 Nisan’da Nublu İstanbul sahnesinde olacak.

Caz Ağacı: Chet Baker
Salon İKSV / 30 Nisan Çarşamba / 21:30
Caz Ağacı’nın “Trompet Dahileri Vokallerle Canlanıyor” serisi; Miles Davis ve Louis Armstrong’un ardından Chet Baker ile tamamlanacak. Trompette İmer Demirer, vokallerde Ayşe Gencer, Ülkü Aybala Sunat ve Evrim Özşüca, piyanoda Kent Mete, kontrbasta Baran Say, davulda Olgun Açar, Baker’ın efsane parçalarını yorumlayacak. Gecede, Vedat Özdemiroğlu ve Vildan Atasever’in keyifli sunumlarıyla, trompet dahisinin hayatıyla ilgili anlatımlar da yer alacak.

Nostalgia 77
Babylon / 30 Nisan Çarşamba / 21:30
Benedic Lamdin’in modern caz dünyasında ufuk açan projesi Nostalgia 77; canlı, neşeli ve eğlenceli melodiler üreten, 7’den 70’e herkese hitap eden keyifli bir oluşum. Nostalgia 77, 2006’da yayınladıkları “Borderlands” adlı çalışmayla “En İyi Caz LP’si” kategorisinde “BBC Worldwide Ödülü”nü kazandı. Geçtiğimiz yıl Josa Peit ve Jeb Loy Nichols ile beraber hazırladıkları “A Journey Too Far” isimli yeni albümü Tru Thoughts üzerinden yayınlayan grup, modern cazın sınırlarını genişletiyor.

Önder Focan / Back to Bop Project feat. Noa Lur
Nardis / 30 Nisan Çarşamba / 21:30
Döneminin en değerli repertuarından seçkilere hayat verecek Back to Bop sahnesinde, İstanbul’un önde gelen müzisyenlerine, değişik ve güçlü sesiyle İspanyol vokalist Noa Lur eşlik edecek. Ünlü müzisyenlerden oluşan orkestrada; gitarda Önder Focan, davulda Cengiz Baysal, bas gitarda Volkan Topakoğlu, trombonda Bulut Gülen, piyanoda Kürşat Deniz performans sergileyecek.

Evgeny Grinko
Garajistanbul / 30 Nisan Çarşamba / 22:00
Moskova'nın Zhukovsky kasabasından çıkan ve duygulara hitap eden müziğiyle, adını kısa sürede tüm dünyaya duyuran genç piyanist Evgeny Grinko, Garanti Caz Yeşili kapsamında 30 Nisan’da Garajistanbul’da sahne alıyor. İlk uzun albümünü Nisan 2014'te yayınlayan Grinko, Cinematic Melodies ve Winter Sunshine isimli albümleriyle kazandığı ünü, Vals adlı şarkısıyla pekiştirdi. Sanatçının Youtube'da yaklaşık 2 milyon kez dinlenen Vals şarkısının yanı sıra, Serenade, Rumba, Faulkner's Sleep gibi şarkıları da bulunuyor. Deneysel çalışmalarıyla da ünlü Grinko,; minimalist piyano sololarını, emprovize post-rock ve caz kompozisyonlarıyla buluşturduğu müziğine sinematik öğeler eklemekten de hoşlanıyor.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template