♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Tarihi, Paydaşları ve Kavramları ile Yeşil Politika

Bir ağaçtan doğan milli farkındalığımız ve tarih yazan bir gezi direnişi sonrası artık kimsenin apolitik olma lüksü yok... Politik tüm gelişmelere gözümüzü dört açmaya başladığımız dönemde, tam da elimizin altında olması gereken bir kitap “Yeşil Politika”, Yeni İnsan Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı...

Bizde sürekli es geçilen, partilerin programlarında ve vaatlerinde iki satırla geçiştirilen çevre meselerinin dünyadaki yerini inceleyen kitap; “Yeşil politika sadece çevre meseleleriyle mi ilgilenir ?” sorusuyla başlıyor...

Yola bu soruyla koyulan Derek Wall, dünya tarihi için yeni sayılabilecek yeşil politikayı, derinlemesine bir analize tabii tutuyor. Tarihsel bir perspektif ile yeşil hareketi inceleyen Derek Wall, vakalar ve örnekler ile zenginleştirdiği kitabını yazarken aynı zamanda sade bir dil kullanıyor. 

Kitap, yerel düşünüp küresel hareket eden, koyduğu yeni ve şenlikli yapısı ile rengarenk ve çoğulcu politikalar üreten yeşil politikanın dinamiklerini bir bir analiz ediyor. Yeşil Politika’nın nasıl geliştiğini, hangi dinamiklerden ve tartışmalardan beslendiğini analiz eden Derek Wall, aynı zamanda Yeşiller’in kendi içindeki tartışmalı konulara da ayna tutuyor. Bunların yanı sıra, Türkiye'de de ekolojistlerin gündeminden hiç inmeyen Yeşiller ve Sol ilişkisini tartışmaya açıyor, dünya deneyimlerinden örnekler veriyor.

Yayınevi de kitap dolayısıyla duyduğu heyecan ve gururu şu sözlerle dile getiriyor: "Bu kitabın Türkiye’deki yeşil politika tartışmalarını besleyeceğine yürekten inanıyoruz. Böyle değerli bir kitabı Türkçe’ye kazandırdığımız için mutluyuz. Kitabın Türkçe’ye kazandırılması için özel çaba sarf eden ve büyük destek veren Derek Wall’a da bu vesile ile teşekkür ederiz."

“Derek Wall, dünyanın çeşitli yerlerinde kendiliğinden gelişim gösteren yeşil felsefenin temellerini ortaya koymanın yanı sıra,  başlıca tartışma ve fikir ayrılığı noktalarını da dile getirmektedir. Böylece yeşil politikanın fikirlerini genel okuyucu kitlesi için daha erişilebilir ve anlaşılabilir hale getirmektedir.”
Nándor Tánczos (Yeni Zelanda/Aotearoa Yeşil Partisi)

“Bu kitap, bizleri güçlü kılan küresel bağlantılarımızı gözler önün seriyor”
Cynthia McKinney (2008 ABD Yeşil Parti başkan adayı)

“Derek Wall’un bu ilgi çekici kitabı, bize strateji ve mücadeleyi anlatıyor ve çevre için mücadele etmenin nasıl halk için mücadele etmek olduğunu vurguluyor. Daha iyi bir dünya mümkün.”
Roberto Pérez Rivero (Kübalı Sürdürülebilirlik Aktivisti)

“Bu kitap, hayvan haklarından, yeşil yeni düzene bir çok temel yeşil düşünceyi özetliyor. İklim değişikliği, mali kriz ve petrol tepe noktası gibi küresel ekolojik sorunlar ile yüz yüze olduğumuz bu dönemde, yeşil politika her zamankinden daha da gerekli.”
Caroline Lucas (İngiltere ve Galler Yeşil Partisi)


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template