♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Divergent

Veronica Roth’un çok satar romanından uyarlanan ve merakla beklenen ergen bilim-kurgu filmi “Divergent”ten ilk fragman ve afişler görücüye çıktı. Distopik gelecekte 16 yaş seçimlerine odaklanan film, ülkemizde 24 Mart’ta gösterime giriyor...

Harry Potter ve Alacakaranlık serileri derken, ergenlere yapılan her filmin ağız suyu akıtan gişesinin peşine düşen stüdyoların yeni denemesinde senaryoyu, Evan Daugherty ve Vanessa Taylor kotarmış... “Snow White and the Huntsman” ve “Killing Season”la hayli üretken olan Daugherty ve dizilerden sonra ilk film senaryosuna “Hope Springs”le imza atan Taylor’un senaryolarını peliküle aktaran isim Neil Burger... 2006’da “The Illusionist” ile tanıdığımız Burger, son olarak “Limitless” ile iyi iş çıkarmıştı... Tam dişine göre bir filmle geliyor gibi... Oyuncu kadrosuysa formülü tutturmak için riski azaltmak için oluşturulmuş gibi... Shailene Woodley’in esas kız olduğu kadroda, Kate Winslet, Theo James, Ashley Judd, Tony Goldwyn, Ray Stevenson, Mekhi Phifer, Maggie Q, Jai Courtney, Miles Teller, Zoë Kravitz, Ansel Elgort, Ben Lloyd-Hughes, Ben Lamb, Christian Madsen ve Amy Newbold yer alıyor.

Fütürist bir distopya hikayesi olan filmde, toplum her biri farklı bir erdemi temsil eden beş bölgeye bölünmüştür. On altı yaşına gelenlere kendi bölgelerinde kalıp kalmayacakları sorulmaktadır. Çünkü hayatları boyunca verdikleri karar sonucu seçtikleri bölgede yaşamak zorundadırlar. Beatrice Prior herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Bunun üzerine Tris ve bölgenin diğer üyeleri yaptıkları seçimden sonra hayatta kalmak için oldukça rekabetçi bir başlangıç sürecine girerler. Ağır fiziksel ve psikolojik testlerden geçmek zorunda kalırlar. Bu testler sonucunda değişeceklerdir. Ancak Tris bir sır saklamaktadır. Sırrı herhangi biri öğrenirse kesinlikle bu sonu olacaktır. Görünüşte mükemmel olan toplumunu tehdit eden bir çatışmanın hızla büyüdüğünü gördükçe, sırrının sevdiği insanların hayatını kurtarabileceğini fark eder.

“Uyumsuz” adıyla gösterime girmesi muhtemel olan film, birbirinin kopyası gençlik filmlerden sadece biri olarak görünüyor... Nabza şerbet sahnelerle, gösteriş peşinde ama çok bildik mevzular bunlar... Bilim-kurgu demekte zor görünüyor... Esas kızımızın bu kadar silik olmasınıysa anlamak zor... Ne diyelim, gençler bu sefer uyumsuz olmayı seçsin de bu tür paragöz filmlerin sonu gelsin...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template