♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Imagine / Hayallerin Ötesinde

İstanbul Film Festivali’nin en iyi filmlerinden biri olan “Imagine”, “Hayallerin Ötesinde” adıyla vizyona taşınıyor ve 9 Ağustos’ta gösterime giriyor...

Görme engelli insanların yaşamlarına dair ustalıklı kesit, sadece göze değil kulağa da hitap ederek, izleyenlerin üzerinde derin etki bırakan bir hikayeye sahip... Lizbon’da görme engelliler için hizmet veren bir okula İngiltere’den getirilen ve sıra dışı eğitim yöntemleriyle meşhur olan Ian, zamanla tüm öğrencilerin hayatını değiştirir. Ian’ın eğitimi sesler ve yankılar aracılığıyla dışarıdaki dünyayı hayal etmeyi ve bu sayede bir nevi görmeyi sağlamaktadır. Kendisi de görme engelli olan Ian bu yöntem sayesinde baston kullanmayı bırakmış ve tıpkı gören bir insan gibi hareket ederek şehirde tek başına dolaşabilmektedir. Öğrencilerden bazıları onun görme engelli olduğundan şüphe duymakta bazı yöneticiler ise onun geleneksel olmayan eğitim yöntemini tehlikeli bulmaktadır. Ian’ın varlığı bir şekilde herkesin hayatını değiştirirken, kimseyle iletişim kurmayan ve derslerden uzak duran genç ve güzel Eva, onun sayesinde kısıldığı kapanından çıkmayı başaracak ve yaşamın büyüsünü keşfedecektir.

Polonya’nın en parlak yönetmenlerinden Andrzej Jakimowski’nin 2007’de çektiği bol ödüllü “Tricks”in ardından uzun bir süre merakla beklenen ve bu sefer İngilizce çektiği filmi eşine az rastlanır türden bir sinema deneyimi. Bu şaşırtıcı hikayeyi perdeye getiren filmin başrollerinde ise performanslarıyla övgü toplayan Edward Hogg ve Alexandra Maria Lara bulunuyor.

Festivallerin gözde filmlerinden biri olan “Imagine”, Varşova film festivaliyle gönülleri fethetmiş ve ülke ülke gezmeye başlamıştı... Topladığı ödülleri de hakeden film, bizde festivalin beklentisiz izleyicileri üzerine etki yarattı daha çok... Yönetmenli gösterimde bolca tebrikle karşılandı... Görme engellilerin dünyasına dair bu güzel kesit nihayet yaygın dağıtımla daha çok izleyiciye ulaşacak... Yeniden izlemek isteyenler bir yana, yönetmenle ilk kez tanışacak olanlar için müthiş bir fırsat... Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template