♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Maniac / Manyak

Bu sene 12. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali programının en sevilen filmlerinden biri olan “Manyak”, 19 Temmuz’da gösterime giriyor.

The Lord of The Rings filminin yıldızı Elijah Wood’u tatlı küçük bir hobbit olarak tanıyanlar, onu karşılarında mükemmel bir ‘manyak’ olarak gördüklerinde afallayacaklar. Bir 19. yy Jack The Ripper katilinin günümüzdeki versiyonu ve şimdiye kadar yapılmış en heyecan verici korku filmlerinden biri. Maniac, William Lustig’in 80’lere damgasını vuran, büyük bir fan kitlesi tarafından kült kabul edilmiş korku filminin yeniden çevrimi. 

Prodüktörlüğünü Alexandre Aja’nın yaptığı film, uzun süre yönetmenini aramış ve sonunda koltuğa Franck Khalfoun oturmuştu. “P2” ve “Wrong Turn at Tahoe”nin yönetmeni konuşulan onca isimden sonra biraz hafif kaldı... Elijah Wood’a eşlik eden isimlerse Nora Arnezeder, Jan Broberg ile Genevieve Alexandra... 

Utangaç ve içine kapanık Frank (Elijah Wood) , bir cansız manken dükkânının sahibidir. Karşı koyamadığı cinayet işleme isteğini içinde tutmaya çalışıyor. Sergisi için yardım istemeye gelen genç sanatçı Anna ile tanıştığı gün hayatı değişiyor. Dostlukları geliştikçe Frank, Anna’yı takıntı haline getiriyor ve öldürme açlığı tamamen kontrolden çıkıyor.

1980 tarihli filmin yeniden çevrimi trash sevenler için biçilmiş kaftan... Festivaldeki gösteriminden sonra korsanda hızla yayıldığı için onlarda çoktan izlemişlerdir sanırım... Vizyona biraz geç kalan ama tüm rahatsız edici anlarına rağmen herkesin keyif alacağı bir film “Manyak”... Yeniden çevrimleri pek sevmesekte, daha gerçekçi ve daha estetik olduğunu da ekleyerek tavsiye edeyim...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template