♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Altyazı’nın Mart sayısı bayilerde

Aylık Sinema Dergisi Altyazı’nın Mart sayısı Lewis Carroll’ın ölümsüz eseri ‘Alis Harikalar Diyarında’nın Alis’iyle açılıyor. Derginin kapağını da süsleyen, Tim Burton’ın merakla beklenen ‘Alis Harikalar Diyarında’ uyarlaması, Altyazı yazarlarını Alis’e sinema, müzik ve edebiyat tarihinde yapılan sayısız göndermenin içine dalmaya sevk ediyor. Bu sonsuz referans ağına kapılıp, Alis’le beraber Altyazı yazarları da tavşan deliğinin içerisinde kayboluyor. Sonuçta ortaya, Oz Büyücüsü’nden Matrix’e, James Joyce’dan Paul Auster’a, Jefferson Airplane’den Tom Waits’e ve Claude Chabrol’den Wim Wenders’e kadar uzanan, çok boyutlu bir Alis serüveni çıkıyor.

Martin Scorsese’nin Leonardo DiCaprio ile birlikte hayata geçirdiği dördüncü proje olan Zindan Adası (Shutter Island) ise geniş bir inceleme yazısıyla tanıtılıyor. Klasik dedektif öykülerine, Alman dışavurumculuğuna, film noir’a ve savaş sonrası suçluluk anlatılarına göz kırpan bu filmle Scorsese, şanına yakışır, keyif zevki yüksek bir filme imza atıyor.

Semih Kaplanoğlu’nun son filmi Bal’ın ‘Altın Ayı’yı kazanmasıyla Türkiye gündeminde özel bir yer edinen 60. Berlin Film Festivali ise, Kaplanoğlu’nun merakla beklenen filminin yanı sıra Roman Polanski’ye ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü getiren The Ghost Writer ve Feo Aladağ’ın Sibel Kekilli ve Derya Alabora’lı filmi Die Fremde gibi yapımların tanıtım yazılarıyla dergi sayfalarına taşınıyor.

Ocak ayında kaybettiğimiz, adı sıklıkla Fransız Yeni Dalgası’yla anılsa da her daim sınıflandırılması zor bir sinemaya imza atmış olan büyük usta Eric Rohmer’in sinemasal dünyası da geniş bir incelemenin konusu oluyor. Modern yaşamda ve ilişkilerde ahlak kavramının yerini sorgulayan Rohmer’in tekrar eden temaları ve filmografisinin kilometre taşları oldukça kapsamlı bir yazıyla tartışılıyor.

Derginin vizyon sayfalarında, İstanbul ve Adana film festivallerinden ‘En İyi Film’ ödülüyle dönen Köprüdekiler’in genç yönetmeni Aslı Özge ve birçok uluslararası festivalde adından söz ettiren Kara Köpekler Havlarken’in yönetmen ikilisi Mehmet Bahadır Er ve Maryna Gorbach ile yapılmış söyleşiler de bulunuyor.

Altyazı’nın artık klasikleşmiş bölümlerinden ‘Dizi Film Kuşağı’nda, Amerikan banliyösünde yaşayan bir ev kadınının uyuşturucu satıcısı olmasıyla gelişen olayları konu edinen popüler televizyon dizi Weeds; ‘Yuvarlak Masa Tartışması’ bölümünde ise !f istanbul kapsamında gösterilen kült film Ben Küba (Soy Cuba) hakkında Altyazı yazarları tarafından gerçekleştirilen tartışmanın metni yer alıyor.

Altyazı’nın 93. sayısında ayrıca, vizyon filmlerinden Kim Kiminle Nerede? (Woody Allen), Kurt Adam (Joe Johnston) ve Sherlock Holmes (Guy Ritchie) ile geçtiğimiz ay !f istanbul’da gösterilen filmlerden Dondurulmuş Ruhlar (Sophie Barthes) ve Herkes Gibi’nin (Maren Ade) eleştirileri bulunuyor.

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template