♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Gizemli bir koleksiyoncu: Kaspar Utz


Bruce Chatwin, Prag'ın hafif mistik ve gerçeküstü atmosferinde, siyasi gerilimler karşısında tek kaygısı porselen koleksiyonunu korumak olan Kaspar Utz'un hikâyesini, insanın eşyayla ilişkisini irdeleyerek trajikomik bir masala dönüştürüyor.

"Savaşlar, soykırımlar ve devrimler," derdi Utz sık sık, "koleksiyonculara mükemmel imkânlar sunar."

Varlıklı bir aileden gelen Alman asıllı Kaspar Joachim Utz, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Prag'a kaçan bir Meissen porseleni koleksiyoncusudur ve iki odalı dairesinde binden fazla parçadan oluşan değerli hazinesiyle ikamet etmektedir. Fakat Stalin döneminde koruyup genişlettiği koleksiyonu, rejim tarafından devlet müzelerine aktarılmak istenir. Ölümüne dek hazinesine dokunulmaması konusunda yetkililerle uzlaşan Utz, her yıl ülkeden bir kez ayrılmasına müsaade edilmesine ve her seferinde kaçıp gitmeyi düşünmesine rağmen, porselenlerini yanında götürmesine izin verilmediği için geri döner ve bu yüzden ömrünün sonuna dek hem komünist devletin hem de koleksiyonunun tutsağı olarak yaşar.

Bir yanda esrarengiz başkarakteri ve Prag'ın hafif mistik, gerçeküstü atmosferi, diğer yanda siyasi gerilimler karşısındaki bireyselliği ve sanatta güvence arayışını anlatan hikâyesiyle Utz, İngiliz yazar Bruce Chatwin'in en iyi eserlerinden biri.

"Chatwin hikâyesini anlatırken tek bir kelimeyi bile boşa harcamıyor. Her cümle mikroskobik bir özenle şekillendirilmiş, parlatılmış ve yerine oturtulmuş."  Daily Telegraph

#ingilizedebiyatı #sanat #koleksiyon #siyaset #soğuksavaş #tarih

Utz / Bruce Chatwin
Çevirmen: Çiğdem Erkal
Yayınevi: Can Yayınları 
Dizi: Modern
Tür: Roman
Sayfa Sayısı: 152
Fiyatı: 110,00 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template