♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Her devirden okurun özdeşlik kurabileceği bir anlatı: Çocukluk Defterleri


Çocuklara özgü bir masumiyet ve yaratıcılığı belleğin gücüyle buluşturan Çocukluk Defterleri her devirden okurun özdeşlik kurabileceği bir anlatı.

Norah Lange'nin Çocukluk Defterleri, 1905 doğumlu yazarın beş yaşından ergenliğine uzanan döneminden kesitleri ve gözlemleri bir araya getiriyor.

Bazen geçmişi özlerim; minik minik, basit şeyleri, en naif olayları hatırlatan bir nostalji duygusu sarar beni.

Cumartesi akşamlarını büyük bir özlemle hatırlarım; işte o zaman hissettiğim saflık ve sevgi duygusu, daha güzel bir çocukluk geçiremeyeceğimden emin olmamı sağlar.

Norah Lange'nin Arjantin kırsalı ve Buenos Aires'te ailesiyle geçirdiği çocukluk ve ilkgençliğinden kâh dokunaklı kâh özlem dolu kesitler içeren Çocukluk Defterleri yazarın kişiliğini biçimlendiren bir geçmişi yansıttığı gibi 20. yüzyıl başı Arjantin toplumundaki yaşama ve cinsiyet rollerine dair de incelikli gözlemler sunar.

Çocuklara özgü bir masumiyet ve yaratıcılığı belleğin gücüyle buluşturan Çocukluk Defterleri her devirden okurun özdeşlik kurabileceği bir anlatı.

"Lange, doğuştan sürralist..."  Irish Times

#arjantinedebiyatı #anı #aile #çocukluk #kardeş #kadın #otobiyografi

NORAH LANGE, 1905'te Arjantin'in Buenos Aires kentinde doğdu. On yedi yaşında ilk şiir kitabı La Calle de la Tarde'yi [Akşamüstü Sokağı] yayımladı. 1920'li yıllarda dönemin önde gelen avangard edebiyat dergileri Martín Fierro ve Proa etrafında oluşan gruplarda Jorge Luis Borges ve Adolfo Bioy Casares gibi yazarlarla beraber yer aldı. 1937 tarihli Çocukluk Defterleri'yle çeşitli ödüllere layık görüldü. 1950'de yayımladığı Personas en la Sala [Salondaki Kişiler] adlı romanı Arjantin edebiyatının başyapıtlarından sayılan Lange, 1972'de Buenos Aires'te öldü.

Çocukluk Defterleri / Norah Lange
Çeviri: Havva Mutlu
Yayınevi: Can Yayınları
Dizi: Can Modern
Tür: Anı
Sayfa sayısı: 192
Fiyat: 125 TLShare this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template