♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Başar Başarır'dan yeni roman: Dolunay İki Gece Sürer


İlk romanı “Sibop” ile okuruna üslup ve dil ziyafeti çeken Başar Başarır Yunus Nadi Roman ödülüyle de taçlanmıştı. Dört yıl sonra yeni romanla okur karşısında. Başarır bu kez okurları 2001 yılının şenlikli günlerine geri götürüyor. “Dolunay İki Gece Sürer” Can Yayınları etiketiyle raflarda.

Geleceğin mühendisi başarılı öğrenci Gamze ile köy enstitüsü mezunu babası emekli öğretmen İhsan Sami Bey… Bu ikili arasında uzanmakta olan fay hattı, Gamze'nin annesi Feriha Hanım'ın vefatından beri hayli aktiftir.

Gamze'nin üniversitede tanıştığı misafir öğrenci Stavros'la muhabbeti ilerletmesiyle baba-kız çatışması iyice şiddetlenir. Zira kabına sığmaz Gamze Yunan sevgilisinin kollarına, Girit'in koylarına kaçacak, İhsan Sami Bey'in neşrettiği gayriresmi milli mücadele tarihinin gölgesindeki bu cesur girişim kaçınılmaz olarak umutla dehşet arasında gidip gelen heyecan dolu bir maceraya evrilecektir. Ne İhsan Sami Bey'in pes etmeye niyeti vardır ne de aşkın, tutkuların ve tarihin dip akıntılarının öngörülebilir bir seyri…

Başar Başarır imzalı Dolunay İki Gece Sürer, yaşanan beklenmedik bazı aksaklıkların büyük fırsatlara, hüsranların diri umutlara, zıtlıkların muhabbete, her türlü çılgınlığın da hayırlara vesile olduğu, tabiri caizse "ters köşe"lerle dolu muzip, hınzır, capcanlı bir roman. Akdeniz'in suları gibi sıcak, tılsımlı, sürprizlerle dolu…

#akdeniz #girit #aşk #dostluk #mübadele #gençlik #yakıntarih #türkyunanilişkileri #talih #ada #yarınaslagelmez #dolunayikigecesürer

Bu kitaba ilgi duyanlar için ek öneriler: Hikmet Hükümenoğlu, 04:00; Murat Gülsoy, Ve Ateş Bizi Tüketiyor; Hamdi Koç, Çıplak ve Yalnız; Yekta Kopan, Sıradan Bir Gün; Ayfer Tunç, Yeşil Peri Gecesi.

BAŞAR BAŞARIR 1970'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Londra'da City University Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. 2004 yılında Sait Faik Hikâye Armağanı'nı, 2014 yılında Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü ve 2017 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandı.

Yayımlanmış öykü kitapları: Kent Kitabı (1992), Eski Şehrin Ayazı (1996), Nedir Hayat (2000), Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri (2003), Çıktığınız Hevesle İniniz (2004), Düzenboz (2012), Teklifinizle İlgilenmiyorum (2013), Bize Umut Gerek (toplu öyküler I, 2014), Havaalanında Satılmayan Kitaplar (toplu öyküler II, 2015). Yazarın ilk romanı Sibop 2017'de yayımlanmıştı.

Dolunay İki Gece Sürer / Başar Başarır
Dizi: Can Çağdaş
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 384
Liste fiyatı: 47 TL    

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template