♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

h2o kitap’tan edebiyat belleğimize bir katkı daha : Büyük Soytarı

h2o kitap’ın Türk edebiyatı adına şahane gelişmesi olan “Edebiyat Belleğimiz” serisi İrfan Yalçın’ın romanı “Büyük Soytarı” ile devam ediyor. Ödüllü romancı Yalçın, edebiyatımızın çok görünmeyen ve her daim keşfedeni mutlu eden yazarlardan biri. 1983’te ilk baskısını yapan ve epeydir raflarda bulunmayan “Büyük Soytarı” serinin yirmi üçüncü kitabı olarak raflarda. Yazarı ve kitaplarını tavsiye ederek pası bültene atayım.

Yaşamın basamaklarından düşüp parçalanmış bir adam. Yaşama tutunduğu yanıyla herkesin gözünde tuhaf, şaşkın, anlaşılmaz, gülünç bir bunak. Karısının evden attığı koca, silikleşmiş bir onur.

O uzak ülkenin, geri dönülmez sılanın, siren sesleri ve tren düdükleriyle dolu bir şehrin kıyılarına vurup duran bir baba...

Yalnız, yaban, ırak, terk edilmiş, sefil; daha yaşarken çürümüş bir ceset. 

Bıkmadan, usanmadan; salt yaşıyor olmak, yaşadığını haykırmak için, sevginin kırıntısına muhtaç, hasret yüklü mektuplar yazıyor kızına. Biricik kızına, o tutunacağı son dala, kendi ıssızlığını unuttuğu “kâğıttan kelebek”ler uçuruyor. 

Özlemini anlatıyor, kimsesizliğini, düşkün oluverişini. Pantolonlar diktiği iğne tüm yaşamına batıp çıkıyor. 

“Tükendikçe üreyen, üredikçe tükenen tatlı bir hastalığa” yakalanıyor: Umut. “Bir yaşama ustasına dönüşüyor, şiir yazamayan bir ozana.” Yıldızlarla konuşan bir ıhlamur ağacına çıkıp dikişini dikerken usta terzi, onun yaşam sevincini kuşlar paylaşıyor cıvıltılarıyla. Yaşamak öyle güzel ki bu güzelliğe borcunu insanları güldürmekle ödemeyi ödev edinmiş bir usta oluveriyor. Güldürme ustası: Soytarı.

"Gün boyu güldüm düşündükçe, bunları yazarken de gülüyorum, ince bir tüy dolaşıyor tenimde sanki. Gülmeme de saldırdı Usta o gün; gülerken ben, çıraklar, kalfalar da gülüyordu çünkü. “Kendin gülüyorsun, başkalarını da güldürüyorsun, çalıştırmıyorsun!” diye söylendi. Gözleri mor mor, şöyle dedi sonra: “Atmadılar seni boşuna, bu yaptıklarından, bu tuhaflıklarından hep!”

Büyük Soytarı / İrfan Yalçın
h2o kitap, Türkçe Edebiyat-54, Roman-28, Edebiyat Belleğimiz: 23
Baskı Tarihi: Şubat 2020
Dağıtım Tarihi: 13 Mart 2020
160 sayfa
20 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template