♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Ali Smith’in Mevsim Dörtlemesinin ilk kitabı “Sonbahar” Kafka Kitap’tan raflarda…

Yayımladıkları kitaplarla şahane yükselişe geçen Kafka Kitap bir müjde daha verdi. Britanya’nın yaşayan en büyük yazarlarından Ali Smith’in Man Brooker Ödülü’ne aday gösterilen romanı “Sonbahar” Türkçede! “Mevsim Dörtlemesi”nin ilk kitabı olan “Sonbahar”, 2016’da  yayımlanmış ve ilgiyle karşılanmıştı. İkinci kitap “Kış” 2017’de yayımlanırken, “İlkbahar” da bu yıl okurla buluştu. Dörtlemenin son kitabı “Yaz”ın da gelecek yıl yayımlanması merakla bekleniyor. Kafka Kitap da dörtlemenin yayın programında yer aldığı belirtiyor.  

Kitapları uzun zamandır raflarda olmayan Smith, yeniden okur karşısına çıkmış oluyor böylece. Özgün kalemiyle okurunu büyüleyen yazarlardan biri olan Smith’in ülkemizdeki yankısı nedense bir türlü karşılık bulmadı. “Kız Erkekle Buluşur”, “Gibi”, “Rastlantısal”, “İlk Kişi ve Diğer Öyküler”, “İkisi Birden”, “Antigone” ve “Bütün Hikaye ve Diğerleri” ile türk okurunun karşısına çıktı ama yeterince ilgi görmedi. Oysa “Gibi” çok iyi roman ve “Rastlantısal” tam bir başyapıt. “Sonbahar”ı ve Smith’in yazdığı her şeyi önerirken pası da bültene atmanın vaktidir.

“Kuşkusuz Smith'in en iyi eseri. . .  Bu kitap Smith'in karmaşık yaratıcı karakterini âdeta taşa işliyor: haylaz ama zarif, öfkeli ama rahatlatıcı. Hep böyle kalması umuduyla.” —The Times 

“Haberlerden yoruldum. Muhteşem olmayan şeyleri muhteşemmiş gibi göstermelerinden ve gerçekten dehşet verici şeyleri basite indirgemelerinden yoruldum. İğnelemelerden yoruldum. Öfkeden yoruldum. Acımasızlıktan yoruldum. Bencillikten yoruldum. Bunu durdurmak için hiçbir şey yapmamamızdan yoruldum. Bütün bunları teşvik etmemizden yoruldum. Süregiden şiddetten yoruldum, yaklaşmakta olan, gelmekte olan, henüz gerçekleşmemiş olan şiddetten yoruldum. Yalancılardan yoruldum. El üstünde taşınan yalancılardan yoruldum. Bunun olmasına izin veren yalancılardan yoruldum. Bunları aptallıkları yüzünden mi, yoksa kasten mi yaptıklarını merak etmek zorunda kalmaktan yoruldum. Yalan söyleyen hükümetlerden yoruldum. İnsanların kendilerine yalan söylenmesine artık aldırış etmemelerinden yoruldum. Bu kadar korkmaya mecbur edilmekten yoruldum. Düşmanlıktan yoruldum. Ödlek hasmaniyetten yoruldum.” – Sonbahar, Ali Smith 

Sonbahar. Sisin ve bereketin mevsimi. 1819’da Keats böyle demişti. Peki ya 2016 sonbaharı? Daniel yüz yaşında bir adam. 1984 doğumlu Elisabeth ise geleceği konusunda kaygılı. Tarihe geçecek bir yaz mevsiminin böldüğü Birleşik Krallık paramparça. Kazanılan aşklar ve kaybedilenler. Ümit, ümitsizlikle el ele. Mevsimler her zamanki gibi birbirinin etrafında dönüyor.

Ali Smith’in Man Booker'a aday gösterilen yeni romanı, sınırları ve dışlayıcılığı gitgide artan bir dünyaya, zenginlik ve değerin ne olduğuna, hasadın ne anlama geldiğine dair bir tefekkür. Birbirinden ayrı ama yine de (tıpkı mevsimler gibi) birbiriyle bağlantılı ve döngüsel bir dörtlemenin, Mevsim Dörtlemesi’nin ilk kitabı olan Sonbahar, yaşadığımız zamanlara çeviriyor gözlerini. Bir kimiz? Neyden yapılmışız? Shakespearvari bir nüktedanlık, Keatsvari bir melankoli, 1960’lar Pop Art’ının o ışıldayan enerjisi: Yüzyıllar bizim yaptığımız tarihe çevirmiş gözlerini.

İşte yaşadığımız yer. İşte en muasır ve en döngüsel haliyle zaman.

Eşsiz Ali Smith’in hayal gücünden, yaşlanma ve zaman üzerine, aşk ve bizzat hikâyeler üzerine, zamanı kapsayışı geniş ve tarihteki seyahatinde ayağına çabuk bir hikâye…

ALI SMITH : İskoç yazar, oyun yazarı, akademisyen ve gazeteci Ali Smith 1962 yılında doğdu. Başta şiirler, oyunlar ve öyküler yazan Smith, Gibi’yle romancılığa adım attı. Bunu kendisine Orange Ödülü ve Man Booker Ödülü adaylıklarından sonra Encore Ödülü ile İskoç Sanat Konseyi Yılın Kitabı Ödülü’nü kazandıran Hotel World romanı izledi. 2005 yılında yine Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen Rastlantısal ile hem Orange Ödülü’nü hem de Whitebread Yılın Romanı ödülünü kazandı. İkisi Birden romanıyla büyük ses getiren Smith, Bailey Kadınlar Kurmaca Ödülü, Goldsmiths Ödülü, Costa Roman Ödülü ve Saltire Cemiyeti İskoçya Yılın Kurmaca Kitap Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye’de Kız Erkekle Buluşur ve İlk Kişi ve Diğer Öyküler gibi kitaplarıyla da tanınan yazar, Mevsim Dörtlemesi üst başlıklı romanlarının ilki olan Sonbahar’la 2017’de Man Booker Ödülü’ne aday gösterildi. Dörtlemenin diğer üç kitabı olan Kış, İlkbahar ve Yaz da Kafka Kitap’ın yayın programında bulunuyor.

“Ali Smith'in harika bir zihni var. [Sonbahar] karanlık bir zamanda yaşıyor olmanın anlamına dair tüm o oyunbaz, tuhaf ve duygusal değerlendirmesinde son derece etkileyici.”
—The New York Times

 “Halihazırda günümüz Britanyalı yazarlarının en yaratıcıları arasında gösterilen Ali Smith, yeni romanı Sonbahar'la, aynı zamanda toplumun ve siyasetin nabzına parmağına sıkı sıkı bastırmış, ülkenin en önemli vakanüvistlerden biri olduğunu kanıtlıyor.” 
—The Independent

Sonbahar / Ali Smith 
İngilizce Aslından Çeviren: Seda Çıngay Mellor 
Dizi / Tür: Dünya Edebiyatı / Roman 
Kafka Kitap, Aralık, 2019
Sayfa Sayısı: 216
Fiyat: 20 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template