♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Cemil Kavukçu’dan Sıcak Yaz Günlerinde Denize Çağıran Öyküler: Maviye Boyanmış Sular

“Deniz, denize dayanabilenlerin işidir.”

“Bir deniz günlüğü tutmadım.Gemide çalıştığım yıllarda da bir ikisi dışında denizle ilgili öykü yazmadım.Anlatıldıklarında ilginç gelebilecek bazı olayları öyküleştirmeyi hiç düşünmedim. O ortamdan uzaklaştıktan sonra bende bıraktığı izlerin bazıları öykü kapılarımı çaldı. Bu hep böyle olur; belki de bir özlemdir. Yazın kış koşullarındaki öyküler, soğuk kış günlerinde ise bunaltıcı sıcaklar çağırır beni.”

Cemil Kavukçu’nun deniz temalı bu on üç öyküsü Maviye Boyanmış Sular’da bir araya geliyor. Öyküseverlerin, Cemil Kavukçu hayranlarının, deniz öykülerine meraklı olanların kaçırmaması gereken bu çok özel  seçkideki çizimler de Melih Kavukçu’ya ait.

Değişik zamanlarda yazdığım deniz öykülerimin bir arada olmasını çok istiyordum.Onları toparlamak için kitaplarımı taradığımda şaşırdım; çok dağınıktılar ve sayıları sandığımdan azdı.On beş yılın ürünü sadece on üç öyküydü.”

CEMİL KAVUKÇU
1951’de İnegöl’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi (1976). Öyküleri, 1980’den bu yana çeşitli dergilerde yayımlandı. Patika adlı eseriyle 1987’de Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü’nü, 1996’da Uzak Noktalara Doğ¬ru adlı öykü kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağa¬nı’nı, 2009’da Angelacoma’nın Duvarları adlı anlatısıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü, 2013’te de Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

MAVİYE BOYANMIŞ SULAR
Yazar: Cemil  Kavukçu
Tür: Öykü 
Sayfa sayısı: 135 Sayfa
Fiyatı: 13 TL
Yayın tarihi: 1 Temmuz  2016


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template