♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Syriza'nın Solundaki Parti ve Örgütler : Öteki Yunan SoL'u

Yunanistan, muhtemelen Arjantin’in dışında, dünya üzerindeki en büyük ve en fazla çeşitlilik gösteren anti-kapitalist sola sahip olan ülkedir. Bu durum, uzun yıllar boyunca yaşanmış olan bölünmelerin ve varlığını sürdürmekte olan zengin anarşist ve komünist geleneklerin bir sonucudur. Hemen hemen her yerde anti-kapitalist sola egemen olan parçalanmışlık ve iç çatışmaların aksine, Yunanistan, aynı zamanda, bu güçlerin çok büyük bir bölümünün kalıcı bir işbirliği ve eylem cephesi inşa etmeyi başardıkları birkaç ülkeden de biridir.

Anti-Kapitalist Sol Cephe: Antarsya
Hemen hemen her yerde anti-kapitalist sola egemen olan parçalanmışlık ve iç çatışmaların aksine, Yunanistan, aynı zamanda, bu güçlerin çok büyük bir bölümünün kalıcı bir işbirliği ve eylem cephesi —Anti-kapitalist Sol Cephe (Antarsya)— inşa etmeyi başardıkları birkaç ülkeden de biridir.

Seçmen desteği düzeyinde, deyim yerindeyse mikroskobik bir büyüklüğe sahip olmasına —ve bu alanda tamamen Syriza ve Komünist Parti’nin (KKE) gölgesinde kalmasına— rağmen, Antarsya gerçek anlamda toplumsal köklere sahip olan bir örgüt ve bir dizi toplumsal hareketin seferber edilmesinde ve örgütlenmesinde çok önemli bir rol oynuyor.

Yunanistan'da 2012 yılındaki genel seçimlerde önemli bir çıkış yapan Syriza (Radikal Sol Koalisyon), 25 Ocak 2015 tarihinde yapılan genel seçimleri kazanarak sadece Yunanistan'da değil tüm dünyada solun tarihinde az görülen bir başarıya imza attı.

Ne var ki Syriza çok kısa bir süre içinde Troyka olarak adlandırılan Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve İMF’in kemer sıkma politikalarına teslim oldu.

20 Eylül 2015 tarihinde yapılan erken genel seçimde sandıktan yeniden birinci parti olarak çıkan Syriza’nın başını çektiği koalisyon hükümetinin programı belli: Esnek çalışmayı yaygınlaştıracak, iş güvencesinin kalan kırıntılarını ortadan kaldıracak, emeklilik yaşını yükseltecek, tarımda küçük çiftçiye uygulanan vergileri ikiye katlayacak, bir özelleştirme furyası başlatacak, esnafı ezecek...

Peki, çare sol değil miydi? Evet, halen de öyle: Syriza'nın solunda da bir Sol var. Üstelik bu sol koalisyona girmeyen Yunanistan Komünist Partisi'nden (KKE) ibaret değil. Syriza’nın solu KKE’den başka çok çeşitli parti ve grupların yer aldığı, muazzam bir zenginliğe sahip.

Son genel seçimde Syriza dışındaki sosyalist partiler toplam yüzde 9,3 oranında oy aldılar. Umudunu Syriza'dan kesmeyenler ve gelecekte Öteki Yunan Solu’nun oynayacağı yaşamsal rolü göremeyenler için bile bunun küçümsenemeyecek bir oy oranı olduğu çok açık.

Öyleyse, bugün, Öteki Yunan Solu’nu tanımanın tam zamanıdır.

Derleyen ve Çeviren: Kemal Ülker
Yayına Hazırlayan: Özcan Özen
Kapak: Sevil Tarla
Dizi: Toplumsal Hareketler ve Siyaset – 11
Baskı Tarihi: Ocak 2016
Sayfa: 112 sf.
Fiyat: 9,90 TL


Share this:

1 yorum :

  1. Adı ister kapitalizm ister komünizm ister solculuk ister sağcilik olsun..Yunanistan yerleşim olarak kullanılmak için boynu üzerine oturulmaya çalışılan bir ülke ..boynuna oturdular oturdukları yerden de manzarayı izlemek çok net..yeni süper güç adayı Türkiye,devamında orta Asya İslam aleminin kök ve değerleri ve tabii ki petrol yatakları ..sömürülecek çok şey var..

    YanıtlaSil

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template