♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Susan Barker'ın Övgülere Boğulan Romanı Raflarda : Şoför Wang'in Altıncı Hayatı

Matbuat Yayın Grubu, İngiliz yazar Susan Barker'ın Türkçedeki ilk kitabını sunuyor... Genç yazar Susan Barker'ın üçüncü kitabı olan “Şoför Wang'in Altıncı Hayatı”, New York Times'tan Independent'a, Guardian'dan Publishers Weekly'ye kadar önemli yayın organlarında övgüyle karşılandı. Kitap, yazarın Türk okuyucular için kaleme aldığı notla birlikte Matbuat Yayın Grubu etiketiyle yayınlandı.

1978 Londra doğumlu Barker, ilk romanı “Sayonara Bar”ı 2005 yılında edebiyat dünyasına girmiş ve üç yıl sonra ikinci romanı “The Orientalist and the Ghost” ile büyük çıkış yakalamıştı. Dylan Thomas ödülü adayı da olan romanı çeşitli dergilerce yılın en iyi listelerinde yer almıştı. Üçüncü romanı “The Incarnations” da benzer övgülerle karşılanarak 2014’ün en iyileri listelerinde kendine yer buldu.

Taksi şoförü Wang'in, M.S. 632'de Tang Hanedanlığı'ndan 1213'teki Moğol istilasında tutsak edilen kölelere, 1542'de Çin imparatoruna suikast planı yapan saray cariyelerinden 1836'da Afyon Savaşı öncesine ve 1966'da Kültür Devrimi'nin Kızıl Muhafızları'ndan günümüz Pekin'ine uzanan uzun yolculuğunun hikayesini anlatan kitap, hayal gücü ve tarihin kesiştiği ince bir hatta 422 sayfa boyunca hiç sendelemeden ve bir an nefes almadan yürümeyi beceriyor.

Susan Barker'ın altı yılda iğneyle kuyu kazarak yazdığı ve Zeynel Can Gündoğdu'nun zarif çevirisiyle neredeyse Türkçe konuşan Şoför Wang'in Altıncı Hayatı hepimize şu basit gerçeği bir kez daha hatırlatıyor: Hayat kısa, ama geniş.

1978 doğumlu Susan Barker, kimya öğrenimini yarıda bırakıp Leeds Üniversitesi'nde felsefe ve Manchester Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık okudu. Kitabın altı yıllık yazım sürecinde Çin'de yaşayan ve Çince öğrenen yazar, geniş bir tarihsel perspektife yayılan hikayenin detaylarına özel bir dikkat göstermekle kalmıyor, bu detayları da capcanlı bir üslupla okura geçirebiliyor.

Matbuat Yayın Grubu editörü Deniz Şimşek, kitapla ilgili şunları söyledi: "Şoför Wang'in Altıncı Hayatı, birkaç şeyi aynı anda başarabilen kitaplardan: Okuru, bir yanıyla taksi Şoförü Wang'in izinden Çin tarihinde uzun fakat heyecanlı bir yolculuğa çıkarırken, öte yandan da insan ruhunun anlaşılması kolay olmayan keskin tarafları üzerine düşünmeye davet ediyor. Önümüzdeki yıllarda ismini daha sık duyacağımıza emin olduğumuz Susan Barker'ı Türk okurlarla buluşturmaktan memnunuz."

Orijinal Adı: The Incarnations
Çeviren: Zeynel Can Gündoğdu
Yayın No: 11
Dizi: Paspartu 
Sayfa Sayısı: 422 
Fiyat: 25 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template