♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: La Vallee Des Larmes / Vadimdeki Gözyaşları

Geçtiğimiz yılın festival gözdelerinden “La Vallee Des Larmes”, “Vadimdeki Gözyaşları” adıyla 12 Temmuz’da vizyona giriyor. Gezdiği festivallerde övgüyle karşılanan film, bir yazarın kendisini Lübnan’daki gizemi çözme macerasında bulmasını anlatıyor...

İlk uzun metrajı “De ma fenêtre, sans maison...” ile 2006’da iyi bir çıkış yapan Beyrut doğumlu belgeselci Maryanne Zehil ikinci kurmacasında... Nathalie Coupal, Joseph Antaki, Nathalie Mallette ile Sophie Cadieux’un başını çektiği oyuncu kadrosuyla Zehil, yine ülkesine bir bakış atıyor. 

Yayıncı olan Marie, Lübnan’da mülteci kampında büyümüş Filistinli Ali hakkında bir belge alır. Kimin yazdığını merak eden Marie, Lübnanlı Joseph’den yardım ister. Farklı geçmişlerden gelen bu iki insan arasında garip bir ilişki doğar. Daha sonra Joseph birden kaybolur ve Marie geçmişe doğru bir yolculuğa çıkar. Bütün sırların çözümü küçük bir Lübnan kasabasındadır.

Orta Doğu kültürü üzerine uzun yıllardır çalışmalar yapan Zehil’in bakışı elbette kurmaca da olsa gerçeklerden besleniyor... Mülteci kamplarının üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, duyduğu derin üzüntü ve öfke duygusu ile filme giriştiğini sık sık vurguluyor Zehil... Lübnanlı hristiyanlara dair öykü, önemli bir ismin tarihe bakışı ve düştüğü not... Gösterildiği festivallerde aldığı övgülere, fragmanı da ekleyince izlememek için hiçbir sebep görünmüyor... Haftanın izlenmesi gereken filmlerinden bir olarak bolca kopyayla gösterime girmesini merakla bekliyoruz...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template