♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

İlk Bakış: Silent House / Sessiz Ev

Son yılların en iyi gerilim filmlerinden, 2010 yapımı İspanyol işi “La Casa Muda”nın bir yıl sonra çekilen Amerikan versiyonu “Silent House”, “Sessiz Ev” adıyla 21 Haziran’da vizyona giriyor...  

Gustavo Hernández ile Gustavo Rojo’nun fikrinden Oscar Estévez’in senaryolaştırdığı, Hernández’in yönettiği “La Casa Muda”, kesintisiz 86 dakikalık bir gerilimi sadece dört oyuncu ve 6000 dolarlık bütçeyle sunmuş, yılın olaylarından biri olmuştu. Akabinde Amerikalıların keşfetmesiyle kaçınılmaz olarak yeniden çevrildi... 2003 yapımı “Open Water” ile tanıdığımız ikili Chris Kentis & Laura Lau’nun yönettiği filmin senaryo uyarlamasını da Lau üstlenmiş... Elizabeth Olsen’in başını çektiği kadroda Adam Trese, Eric Sheffer Stevens, Haley Murphy ile Julia Taylor Ross yer alıyor. 

Sarah, babası ve amcasıyla birlikte kış boyu boş kalan ve saldırganlar tarafından zarar gören göl evlerini düzenlemeye gider. Başta normal gibi görünen bu evde yaşanan tuhaf olaylar  ve duydukları garip seslerle yalnız olmadıklarını fark ederler. Yaşadıkları olayları  çözmeye karar veren Sarah delirmenin eşiğine gelecek, aynı zamanda kendi geçmişinin sırları ve gizemleriyle karşılaşacaktır.

2011 yapımı “Silent House”, geniş pazarlama ve tanıtımlarına rağmen, orjinalinin tadını verememesiyle, çok geçmeden unutulmuştu. Ocak 2011’de Sundance’te ilk gösterimini yapan film, geçtiğimiz yıl dvd’si çıkmasına rağmen geri kalmış ülkelerin sinemalarında boy göstermeye devam ediyor. Sıradan yönetmenlerin elinde, Olsen’in çabasıyla ancak vasat olabilen film, orjinalinin yanına bile yaklaşamıyor... Halen izlemediyseniz “La Casa Muda”yı şiddetle öneririm, çakmasıyla vakit kaybetmeyin...Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template