♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

“İrade Terbiyesi” Son Zamanların En Çok Satanları Listesinde


İbrahim Ethem’in kitabı olan Terbiye-i İrade, günümüz Türkçesiyle okurla buluştu. Ketebe Yayınları Dr. Ethem Bakar’ın telif ettiği Terbiye-i İrade adlı eseri, hem özgün metni hem de sadeleştirilmiş versiyonu ile yayımladı. İrade Terbiyesi ismiyle yayınlanan Kitap, satış rekorları kırıyor.

İrade eğitimi alanında çalışan bir tıp hekimi olan Dr. Ethem Bakar’ın 20. yüzyılın başlarında telif ettiği Terbiye-i İrade, piyasaya çıktığı dönemde Osmanlı okurları arasında oldukça rağbet gördü. Bu önemli eser, dönemin gençleri başta olmak üzere bütün Osmanlı halkını irade terbiyesi konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyordu. Ethem Bakar, büyük oranda Batılı kaynaklardan faydalanarak ortaya gerçek bir rehber eser çıkardı. Ketebe Yayınları’nın günümüz Türkçesine uyarladığı eser satış listelerinde ilk sırada yer alıyor.

İrade Terbiyesi, ilk bölümü teorik, ikinci bölümü ise daha çok pratik uygulama olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde iradenin ne olduğu, irade terbiyesinin mümkün olup olmadığı, buna dair teoriler, iradenin ruhsal unsurları, psikolojisi ve nefse hâkimiyetin imkânı gibi konulara değinilirken ikinci bölümde iradenin güçlendirilmesi için gerekli vasıtalar açıklanıyor. İnsanı kötüye sevk eden fikir ve duygularla nasıl mücadele edileceğine dair yollar gösteriliyor.

Yıllar boyu bir yanlış anlaşılmanın peşinden giden Türk okuru, Ketebe Yayınları aracılığıyla tavsiye edilen asıl eserle nihayet buluştu. Sakarya Üniversitesinde doktor öğretim üyesi olan Ömer Faruk Can ve hattat Fatma Zehra Can’ın yaptığı araştırmalar neticesinde müellif hakkındaki ilk derli toplu bilgileri kaleme alarak yazarın hüviyetini gün yüzüne çıkardı.


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template