♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

René Girard’dan şiddet ve savaşa dair: Clausewitz’i Tamamlamak


Carl von Clausewitz, Savaş Üzerine adını verdiği çok önemli kitabının yayınlandığını görememiş. Yüzyılımızın önde gelen düşünürlerinden René Girard, şiddet ve savaş hakkındaki düşüncelerini Savaş Üzerine’nin etrafında örüyor. Yola çıktığı nokta, günümüzde yükselen şiddet; çatışmalar, savaşlar, saldırılar ve kadına yönelik şiddet... Benoît Chantre soruyor, Girard yanıtlıyor. Son derece önemli bir kitap. 

“Savaş Üzerine’nin yorumunu tamamlamak demek, bu eserin anlamı dinseldir ve sadece dinsel bir yorumun, umarım öyle olsun, esasa ulaşabileceğini söylemektir. Clausewitz insanlar arasındaki mimetik ilişkileri düşünmüştür, eğer ki bir felsefeye göre hareket ediyor olsaydı, kullanacağı kuşkusuz Aydınlanma felsefesi olurdu.”

René Girard, 1923’te Avignon’da doğdu. Paris’te, arşiv ve eski belgeler konusunda uzmanlaştı, tarih eğitimi gördü. Doktorasını Indiana Üniversitesi’nde yaptı. Edebiyat eleştirisi, roman sorunları, Proust, Stendhal gibi yazarlar üzerine incelemeler yazdı Stanford Üniversitesi’nde Fransız dili edebiyatı profesörü olarak görev yaptı. 2015 yılında yaşamını kaybetti.

Clausewitz’i Tamamlamak / René Girard
Çevirmen: Lale Özcan
Alakarga Yayınları, Şubat 2021, Edebiyat
336 sayfa
30 TLShare this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template