♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Cahide Birgül’ün ilk romanı “Gölgeler Çekildiğinde” okurla bir kez daha buluşmaya hazır!

İlk romanı “Gölgeler Çekildiğinde” ile edebiyat dünyasına şahane giriş yaparak iz bırakan Cahide Birgül uzun aradan sonra yeniden okur karşısına çıkıyor. Duygusal gerilimin usta kaleminin ruhsal bilmecesi uzun zamandır bulunamayan kitaplardan biriydi. Doksanlı yılların en önemli ilk romanlarından birinin yeniden yayımlanması sevindirici. Artık yeni kuşaklara kendini sevdirmeye hazır. Türk Edebiyatının önemli kalemlerinden biri nihayet hak ettiği ilgiyi görecek ve okunacak. Nihayet şahane bir kapağa da kavuşmuş roman. “Gölgeler Çekildiğinde”yi şiddetle öneriyorum elbette. İlk baskının peşine düşecek kadar beğenmeniz olası. Türkçe Edebiyat dizisine başlayan Kafka Kitabı da şahane hamlesi nedeniyle tebrik ederek pası bültene atayım.

90’ların sonunda kaleme aldığı kitaplarıyla Türk edebiyatına güçlü bir giriş yapıp erken bir vakitte aramızdan ayrılan Cahide Birgül, Kafka Kitap etiketiyle tekrar aramızda! Birgül’ün 1998 yılında yazdığı ilk romanı Gölgeler Çekildiğinde, Yıldırım Türker’in sunuşuyla okurla bir kez daha buluşmaya hazır! 

Bir sisle çevrelenmiş her şey nihayetinde görünür olur, işte o zaman hakikatin, eşyanın ve insanın gerçek bilgisine ulaşabiliriz. Büyük çabaların, büyük bekleyişlerin ardından. Hayatın labirentlerinde defalarca turladıktan ve gölgelerin çekilmesini bekledikten sonra…

Cahide Birgül ilk romanı Gölgeler Çekildiğinde’yi yazdığında edebiyat camiasında büyük yankı uyandırmıştı. İşlemeyi seçtiği temalar; insanın bitimsiz yalnızlığını, kasveti, ruhun derinliklerinde gizlenenleri anlatmaktaki mahareti, polisiye unsurların sürükleyiciliğini kurguya yedirmedeki başarısı, tüm bunların ötesinde, okuru hiçbir karakterle özdeşleştirmeyen, gerçeğin üzerindeki o örtüyü çekip her şeyi olan çıplaklığıyla gösterme becerisi sayesinde…

Gölgeler Çekildiğinde, hasta ve yalnız babasıyla yaşayan Esin’in ansızın çıkıp gelen bir misafirle hayatının altüst oluşunu anlatır. Bu davetsiz misafir Esin’in hayatına yavaş yavaş sızarken, Esin’in geçmişi kendi hayaletleriyle yüzleşir. Birgül, okurun ensesinde daimi bir ürperti oluşturur, tekinsizlik onun romanının başkahramanıdır. İnsanın yalnızlığının, en derin travmaların, sığınılmış evlerin, mühürlü ilişkilerin peşine düşmek elbette cesaret işidir. Cahide Birgül, cüretin kalemidir. 

Tüm gerçekliğin gölgelerle gizlenmeye devam ettiği bir dönemde Türk edebiyatının bu önemli ismini yeniden okurla buluşturmanın kıvancını yaşıyoruz. Yıldırım Türker’in sunuş yazısıyla, yeniden, Gölgeler Çekildiğinde…

YILDIRIM TÜRKER: “BÜTÜN İYİ ROMANCILAR GİBİ CAHİDE DE ŞUNU BİLİR. 
EN YALIN ANLATIMIYLA, ‘HİÇBİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL’DİR.”

“On yıllar önce başlamıştı aramaya. Sarktığı kuyular, su­sadığı pınarlar aynıydı.

“Cahide Birgül’ü on yıllar önce bir oyun yazımı semine­rinde tanıdım. Aylar süren çalışmamızda onun replikler ve sessizliklerle bir dünyayı ilmek ilmek örüşüne tanık oldum. O zaman da koyu bir yerlere, sırlarla mayınlanmış hayatlara bakıyordu.

“Sonra bir gün bir romanla çıkıp geliverdi; Gölgeler Çekildiğinde.

“Sükûneti ve güleryüzüyle ışık saçan bu kadının neyin peşinde olduğunu o romanı okuyunca anladım. Romanı bi­tirip bir gece yarısı şaşkınlık yüklü bir hayranlıkla telefona sarılıp onu aradığımı hatırlıyorum.”

“Cahide’nin romanlarını okuduktan yıllar sonra seyretmiş olduğunuz bir film gibi hatırlamanız mümkün.

“Onun mağlup doğmuş kahramanları tuhaf bir kader duygusuyla sürüklenirler. Sürüklendikleri hayatla başa çıkmaya çalışırken dengelerini nasıl kaybettiklerini, giderek dünyadan, gerçeklik duygusundan ve biz okurdan nasıl uzaklaştıklarını ürpererek okuruz.”

“Daha ilk romanında koyu mu koyu bir insan kumaşın­dan, hayatın ve varoluşun korkunç muammasından biçiyor­du dünyasını. İnsanın tekinsiz yalnızlığından çıkan ürpertici bir dünya resmine çalışıyordu.

“Cahide’nin anlatı dünyasında yazara, anlatıcıya da güvenmeye gelmez. O da sizi roman boyu kandırmış çıkabilir. Cahide Birgül, kanımca Türk edebiyatının gerginlik ustasıdır. Tetik anını anlatır.

“Onun dünyasının büyüsü de budur zaten. Evet, bütün iyi romancılar gibi Cahide de şunu bilir. En yalın anlatımıyla, ‘Hiçbir şey göründüğü gibi değil’dir.” 

Cahide Birgül, 1956 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Mimarlık bölümünden mezun oldu. Pazartesi dergisi ve Radikal gazetesinde yazılar yazdı. Kaleme aldığı radyo oyunları TRT Ankara Radyosu’nda seslendirildi. Emin Bey Pansiyonu adlı oyunu 1999 Devlet Tiyatroları Tiyatro Oyunu Yarışması’nda üçüncülük kazandı. Birgül, 2009 yılında hayata veda etti. Yazarın tüm romanları yayınevimiz tarafından yayınlanacaktır.

Romanları: Gölgeler Çekildiğinde (1998), Geceye Uyananlar (2000), Ah Tutku Beni Öldürür müsün (2004), Eflatun Koza (2009).
Söyleşi: Aklın Yolu Birdir – Talat Halman’la Söyleşiler (2003)

GÖLGELER ÇEKİLDİĞİNDE
Yazar: Cahide Birgül 
Dizi / Tür: Kafka Türkçe Edebiyat / Roman 
Yayım Tarihi: Aralık, 2019
Sayfa Sayısı: 204
Fiyat: 18,50 TL


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template