♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Hep kitap’tan Edebiyatseverlere Ödüllü Bir İlk Roman : Senin Gibi Zararsız

Kültürler arası sıkışmışlık, yabancılaşma ve kendini ifade edememe üzerine çarpıcı bir roman: Senin Gibi Zararsız, 26 Ocak’ta hep kitap logosuyla raflarda! Japon-İngiliz-Çinli-Amerikan yazar Rowan Hisayo Buchanan’ın ilk romanı Senin Gibi Zararsız, Author’s Club İlk Roman Ödülü ve Betty Trask Ödülü’nü alırken, Desmond Elliott Ödülü’nün de finalisti oldu.

Kaçamak ilişkiler yaşayan Jay babasını yeni kaybetmiştir. Hiç tanımadığı annesine, babasının miras bıraktığı evin kâğıtlarını imzalatmak için Berlin’e gider. Annesi 1960’larda Japon kültürü ile Amerikan kültürü arasında sıkışıp kalan, ama ne iyi bir Japon ne de iyi bir Amerikalı olabilen Yukiko’dur.

Yukiko kocasından, onun koşulsuz sevgisinden ve sonsuz tahammülünden nefret etmiş, oğlunu hayallerinin önünde bir engel olarak görerek ailesini terk etmiştir. Yıllar sonra da Berlin’de tanınan bir ressam olmuştur. Annesini hiç tanımamış olan Jay de annesi gibi çocuğunu hayatının önünde bir engel olarak görmekte ve kadınları aşağılamaktadır. 

Berlin’de bir araya gelen anne-oğul başta iletişim kurmakta zorlanırlar. Jay, Yukiko’yla bir süre aynı evde kalınca annesinin yargılayıcı olmayan, sadece oğlunu tanımak için sorduğu sorular vasıtasıyla karısı ve çocuğuyla olan ilişkilerini gözden geçirir.

Solina Silahlı’nın İngilizce aslından dilimize çevirdiği Senin Gibi Zararsız, 26 Ocak’ta hep kitap logosuyla raflardaki yerini alacak.

Rowan Hisayo Buchanan, Japon-İngiliz-Çinli-Amerikan bir yazar. İlk romanı Senin Gibi Zararsız, Author’s Club İlk Roman Ödülü’nün yanı sıra Betty Trask Ödülü’nü aldı, Desmond Elliott Ödülü finalisti oldu.

Senin Gibi Zararsız / Rowan Hisayo Buchanan
Çevirmen: Solina Silahlı
Sayfa Sayısı: 352
Fiyatı: 29 TL

Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template