♫ ♪♫ ♪•♫♪ 2006'dan bu yana Film, Dizi, Müzik ve Kitaplar üzerine Yazılar Diyarı... ♫ ♪♫ ♪ ♫ ♪♫

Vizyona Giren Filmler : 11 Kasım

İkisi yerli beş filmin vizyona girdiği hafta iyi filmlerle dolu. Mahir Ünsal Eriş’in öyküsünden uyarlanan “Benim Adım Feridun” ve Filmekimi’nde herkesi mest eden “Arrival: Geliş” haftanın öne çıkan filmleri. Türk filmlerine yeni bir soluk getirme iddiasındaki “Rus’un Oyunu”, Patrick Ness'in şahane romanından uyarlanan “Canavarın Çağrısı” ve izleyene coşku veren “Kaptan Fantastik” de diğer seçenekler.


Benim Adım Feridun
Yönetmen: Çağan ırmak
Oyuncular: Halil Sezai Paracıkoğlu, Büşra Pekin, Suzan Aksoy, Özge Borak
Konu: Sevgilisi Ayla tarafından terkedilen Ersan, bu ayrılığı kabullenir ve yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu düşünür. Erdek’teki çocukluk evine gider, orada da aradığı huzuru bulamayan Ersan çareyi uzun süredir gitmediği Erdek sahiline gitmekte bulur. Sahile yakın bir düğün salonundan gelen sesler dikkatini çeker ve bir şeyler içip çıkarım düşüncesiyle girdiği düğündeki damadın babası onu yıllar önce Almanya’ya yerleşen kardeşinin oğlu Feridun sanır.
Mahir Ünsal Eriş'in Olduğu Kadar Güzellik adlı öykü kitabında yer alan aynı adlı öyküden uyarlanan filmin fragmanı umut veriyor. Her Çağan Irmak filmi gibi final sorunu taşımıyorsa keyif verir. Bu arada öykünün çizgili versiyonunun iletişim yayınları’ndan çıktığını da belirteyim.


Arrival: Geliş / Arrival
Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Amy Adams, Jeremy Renner, Michael Stuhlbarg, Forest Whitaker
Konu: Gizemli uzay gemileri dünyanın farklı bölgelerine iniş yaparlar. Amaçlarının ne olduğu bilinmeyen uzaylılarla iletişim kurmanın yolları aranmaya başlanır. Uzaylılarla iletişim kurması için bir dilbilimcisi olan Dr. Louise Banks ve bir fizikçi olan Ian Donnelly hükümet tarafından göreve çağrılır. Uzaylıların barışçıl mı yoksa istilacı mı olduğu çözülmeye çalışılacaktır.
Modern bilim-kurgu klasiği şaşırtarak ilerliyor ve keyif veriyor. Sadece haftanın değil, yılın da en iyilerinden biri. Kaçırmayın…


Rus’un Oyunu
Yönetmen: Levent Özdemir
Oyuncular: Fırat Tanış, Anastasiya Klueva, Leonid Kulagin, Levent Özdemir
Konu: Hakkını aramanın ve intikamın en çarpıcı hikâyesi. Türkiye’nin tanınmış iş adamlarından birine oynanan bir oyun, şantaj ve inanılmaz sebepler. Züppe, zengin ve sınır tanımayan iş adamı Serhat Vasbi, büyük bir ekip tarafından tuzağa düşürülür. Bu tuzakta kimin haklı, kimin ne kazandığı, ne kaybettiği belirsizdir, gizlidir. Ama film için rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Bir palyalçonun daha maskesi düşecektir.
"Ben yıllardır bu film için hazırlanıyorum. Her aşamasıyla çok titizlikle ilgilendiğim bu filmde kullandığımız çekim tekniği Hollywood tekniğiyle aynı. Ayrıca senaryo ve kurgu da Türk filmlerine yeni bir soluk getirecek… Hem Türkiye, hem de Rusya’nın en iyi oyuncularını bir araya getirdik ve izleyicinin etkileneceği bir film ortaya çıkarttık..." diyor filmin yönetmeni... Fragmandan öyle bir görüntü olmaması bir yana vasat bir tv işi gibi görünüyor.


Canavarın Çağrısı / A Monster Call
Yönetmen: Juan Antonio Bayona
Oyuncular: Sigourney Weaver, Felicity Jones, Lewis MacDougall, Liam Neeson
Konu: 12 yaşındaki Conor, canavar ve peri masallarının fantastik dünyasına kaçmak üzeredir. Bulunduğu okul eğitimden zorbalarla doludur. Conor beklenmedik bir şekilde en olasılık dışı dostunu çağırmış bulunur. Bir gece saat tam 12:07’de yatak odasının penceresinde beliren, 13 metrelik porsuk ağacı, o geceden sonra her akşam o saatte Conor’u ziyaret etmeye başlar.
Patrick Ness'in şahane romanından bizzat kendisinin senaryolaştırması, “El orfanato” ile tanıdığımız Juan Antonio Bayona’nın yönetmen koltuğunda olmasına bir de oyuncu kadrosunu ekleyince heyecanlanmamak zor. Bir an önce izlemeli… Bu arada romanın Delidolu Kitap gözden geçirilmiş baskıyla yeniden raflarda olduğunu da söyleyeyim.


Kaptan Fantastik / Captain Fantastic
Yönetmen: Matt Ross
Oyuncular: Viggo Mortensen, George MacKay, Frank Langella, Samantha Isler
Konu: Ben ve Leslie, çocuklarını geleneksel eğitim sisteminden farklı ve toplumsal normlardan uzakta, Kuzeybatı Pasifik’te satın aldıkları bir arazide yetiştirirler. Aile başlagıçta çok mutludur ancak Leslie’nin ölümüyle yaşadıkları bu cennet düzen bozulur. Ben, şehre götürmeye mecbur kaldığı çocuklarının, bu yeni yaşam biçiminin içinde kaybolmamaları için uğraşırken bir yandan da onları annelerinin olmadığı yeni bir hayata hazırlamaya çalışır.
Çok yaratıcı değil, aşırı derecede kolaya kaçmış ama öyle bir coşku veriyor ki… Yılın en aşık olunası filmi…


Share this:

Yorum Gönder

 
Designed by OddThemes & Distributed by Free Blogger Template